Så potent bliver mobilen: Her er 10 ting du kan forvente i din smartphone i 2017

Er du nysgerrig efter at vide, hvordan din næste mobiltelefon kommer til at se ud? Her er 10 tendenser og teknologier, som du kan forvente allerede næste år.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Tyndere, hurtigere og endnu smartere.

Det kan du forvente af din næste mobiltelefon.

Computerworlds amerikanske søsterside har indsamlet 10 tendenser, der (måske) vil blive bygget ind i de smarte telefoner i 2017.

Det handler blandt andet om, at virtual reality vil sprede sig, at grafikken bliver bedre, skærmopløsningen højere og lagerkapaciteten sendes i samme retning.

Læs også: Nye danske data afslører: Her er de mest populære smartphones i Danmark

Vi kommer også til at se hurtigere chips, nye design, bedre trådløs kommunikation, og så vil flere firmaer nok gå i Apples fodspor og slå hovedtelefonstikket ihjel.

Her er de ti ting, du skal holde øje med på mobilen i 2017

Hurtigere LTE: Hastighederne for LTE vil få et spark op i de nye modemteknologier. Telefoner som Galaxy S7 og Iphone 7 kan hente data over LTE-netværket med en hastighed på op til 600 Mbit/s og skyde data afsted med 150 Mbit/s. Med Qualcomms nye Snapdragon X16-modem nærmer vi os en Gbit/s.

USB-C: 2017 bliver året hvor USB-C erstatter den aldrende USB 2.0-port i Android-enhederne. USB-C har mange funktioner og kan eksempelvis anvendes til at koble mobilen sammen med højopløsningsskærme, hovedtelefoner eller eksterne lagerenheder.

Trådløs lyd: De fleste telefoner vil nok stadig have et hovedtelefonstik næste år, men der er også producenter, der vil følge i Apples fodspor og fjerne stikket. Det betyder, at en del brugere skal købe nye Bluetooth-hovedtelefoner, men også, at telefonerne bliver tyndere og lettere.

Hurtigopladning: En anden fordel ved USB-C-kablerne er, at de kan oplade telefonerne hurtigere. Der er også nye teknologier, som Qualcomms Quick Charge 4, på vej, som vil gøre det muligt ot opnå fem timers batterilevetid med bare fem minutters opladning. Den teknologi kommer i 2017, og vil sikkert gøre mange batterihungrende telebrugere glade.

Nye design: Apple har luftet tanker om at give den ti år gamle iPhone en ansigtsløftning og Samsung frigiver en sammenfoldelig telefon. Du kan godt forvente nyheder på design-fronten.

Hurtigere chips: Grafikken bliver smidigere, og applikationer kan køres hurtigere på næste års modeller. Qualcomm har allerede præsenteret en ny chip kaldet Snapdragon 835, der skal installeres i top-modellerne, mens andre måske vil vente på Mediateks ti-kerne-chip Helio X30.

Virtuel virkelighed: En af pointerne med at gøre mobilerne hurtigere er, at de skal køre applikationer som virtuel virkelighed, hvilket er ressourcekrævende. Det er i dag begrænset til få topmodeller som Samsungs Galaxy S7, men tendensen vil sprede sig næste år. Det vil også betyde højere skærmopløsninger for at give den visuelle oplevelse.

Intelligente telefoner: Lenovo Phab 2 Pro viser vejen frem. Det er en teknologi, der giver augmented reality i spil og værktøjer. Her kan man lægge et ekstra digitalt lag oven på virkeligheden. Man kan eksempelvis visualisere møblerne for at se, hvordan de passer ind i hjemmet.

Bluetooth 5: To gange hurtigere og fire gange så lang rækkevidde end forgængeren Bluetooth 4.2. Det betyder, at du ikke behøver at sidde klistret til højttaleren for at få forbindelse fra mobilos.

Lagerkapacitet: Ekstra lagerplads skader aldrig. I dag ligger topmodellernes interne hukommelse på 250 gigabyte og SD-kortene på 512 gigabyte, men Sanddisk har allerede i år fremvist prototypen på et SD-kort med en terabyte hukommelse.

Læs også:
Test af Alcatel Idol 4: Prisvenlig smartphone overrasker positivt

Spritnye smartphone-tal afslører dramatisk udvikling i kampen mellem Android, iOS og Windows

Ikke bare en stor smartphone med stylus: Samsungs Note 7 får afgørende betydning

Ikke bare en stor smartphone med stylus: Samsungs Note 7 får afgørende betydning

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S