Nye business-funktioner på vej i Windows 10: Her er planerne for den næste store opdatering

Microsoft løfter nu sløret for de mere erhvervsorienterede funktioner i den kommende Creators Update til Windows 10.

Artikel top billede

Den kommende forårsopdatering til Windows 10, Creators Update, blev præsenteret tilbage i november.  

Fokus ligger i kreative funktioner med 3D-tegneprogrammer og andre funktioner tiltænkt forbrugerne, men i en ny blogpost fortæller Microsoft om de kommende og mere erhvervsorienterede funktioner. 

Læs Microsofts blogpost her. 

I løbet af foråret vil it-afdelingen få nye funktioner tilknyttet sikkerhed, device management og forbedrede opgraderingsforløb. 

Blandt andet får Microsofts Windows Defender Advanced Threat Protection (WDATP) forbedrede evner til at opdage og forebygge trusler.

Det vil være muligt at overvåge for hukommelses- og processor-afvigelser, der kan være tegn på avanceret malware. 

Creator Update-opdateringen byder også på nye evner indenfor device management, herunder application management.

Læs også: Smugkig: 11 nye Windows 10-funktioner du kan se frem til i 2017

It-afdelingen vil kunne kontrollere udvalgte apps-data på de ansattes personlige enheder, uden at eksempelvis telefonen skal indlemmes i en device management-løsning.

Det kunne for eksempel være Word-filer, som du kun kan have adgang til, så længe du er ansat i virksomheden, også selvom filen ligger på din egen computer. 

Det er særligt brugbart, hvis virksomhedens ansatte benytter egne enheder til at tilgå virksomhedens data med. 

Derudover vil Microsoft også benytte en ny metode til at udsende opdateringer på, der kun indeholder ændringerne og nye funktioner i stedet for en hel installation af Windows hver gang. 

Det betyder, at opdateringerne vil være markant mindre og dermed hurtigere at implementere.

Creator Update udkommer i løbet af foråret 2017.

Læs også: 
Satser benhårdt på 3D: Her er nyhederne i den næste store Windows 10-opdatering

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S