Stort EPJ-system skal i udbud blot et år efter det blev taget i fuld drift: "Ærgerligt," mener sygehus-direktør

Blot et års tid efter, at udrulningen blev helt afsluttet, vil Region Syddanmark sende sit EPJ-system i udbud igen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Region Syddanmark er på vej til at sende regionens EPJ-system i udbud, selv om det nuværende system, Cambio Cosmic, kun har været i fuld drift i omkring et år.

Cambio Cosmic leveres af en af de få store konglomerater, der herhjemme byder på de store EPJ-ordrer, nemlig CGI.

CGI har haft leverancen siden 2004, men blev altså først helt færdig med udrulningen for et års tid siden.

Region Syddanmark oplyser, at den har været i langvarige forhandlinger med CGI. Undervejs har den imidlertid modtaget henvendelser fra nogle af de øvrige leverandører af EPJ-systemer.

Og da regionen samtidig ønsker at se, om CGI's pris er markedssvarende og rimelig, sender den altså nu opgaven i udbud.

Sygehus-direktør: Det er ærgerligt
I en pressemeddelelse oplyser Niels Nørgaard Pedersen, administrerende direktør på Odense Universitets Hospital, OUH, at han synes, at det er ærgerligt, at EPJ-ordren skal i udbud.

Det skyldes primært, at systemet kom i fuld drift for blot et år siden.

"Jeg vil ikke lægge skjul på, at det er ærgerligt, at det ikke kunne lade sig gøre at forlænge kontrakten. Men vi har fået indikationer på, at det ikke behøver at blive dyrere på den lange bane, hvis udbuddet resulterer i, at der skal skiftes system. Det betyder, at vi er fortrøstningsfulde, selvom vi skal have EPJ-systemet i udbud," lyder det fra Niels Nørgaard Pedersen i en pressemeddelelse.

CGI var sammen med IBM Danmark/Systematic og Epic med i opløbet, da Region Hovedstaden i CCC skulle indkøbe nyt EPJ-system i en kæmpeordre til 2,8 milliarder kroner.

Denne ordre vandt amerikanske Epic, der siden har fået ørerne i maskinen i Region Hovedstaden, hvor mange ansatte har klaget over forrringede arbejdsvilkår.

Det kan du læse mere om her: Hovedstads-hospital: Problemer med Sundhedsplatformen langt større end ventet: Ventelister er vokset.

"Vores udgangspunkt i valget af system har hele tiden været, at vi vil sikre klinikken de bedste muligheder for behandling og pleje af patienterne. Cosmic vil blive ved med at køre, og vi vil også fortsat optimere vores brug og drift af systemet, indtil vi eventuelt har en anden løsning på plads," lyder det fra Niels Nørgaard Pedersen i en pressemeddelelse.

Det har ikke umiddelbart været muligt for Computerworld at få en kommentar fra Niels Nørgaard Pedersen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S