Medie: Google undgik at betale 25 milliarder i selskabsskat i 2015 via kontroversiel skattefidus

Siden 2004 har Google kanaliseret penge gennem et hollandsk datterselskab og på den måde undgået at betale skat i blandt andet Danmark.

Artikel top billede

Det er ikke kun Apple, der beskyldes for at have undgået at betale skat i milliardklassen.
 
Ifølge rapporter, som mediet Bloomberg har fået indsigt i, har Google siden 2004 kanaliseret penge via sit hollandske Google Netherlands Holding BV-datterselskab og på den måde undgået at betale store beløber i selskabsskat.

Læs også: Sådan undgår Google europæisk skatteregning: 126 milliarder kroner bogføres som skattefri 'administrations-omkostninger' i Irland

Ved at overføre pengene via Irland til Holland og derefter til endnu et datterselskab på Bermuda, hvor der ikke betales selskabsskat, slap Google med at betale 6,9 procent i skat uden for USA i 2015.

Særligt i 2015 har Google ifølge Bloomberg været flittig.

Her har Google kanaliseret op mod 40 procent mere end året forinden, hvilket svarer til 25 milliarder kroner.

Betaler 3,3 millioner i Danmark


Alphabet, Googles moderselskab, forklarer, at Google overholder alle gældende skattelove i de lande, som firmaet opererer i.

Ifølge analysebureauet IRM, der står bag Danske Medier Research, lå markedet for søgeordsannoncering på 2,3 milliarder kroner i 2015. Det er et marked, som Google sidder ganske tungt på.

Samme år betalte Google 3,3 milllioner kroner i selskabsskat i Danmark. Google forklarer det med, at danske virksomheder handler direkte med den irske afdeling af Google, og derfor betales der skat i Irland i stedet for Danmark.

Irland har i 2015 lukket for "Double Irish"-hullet, og virksomheder skal inden 2020 stoppe med at bruge fidusen.

Læs også: 3 tager til genmæle efter beskyldninger om skatte-unddragelse: Vi overholder dansk lovgivning

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Red Barnet

IT Infrastructure Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S