Medie: Google undgik at betale 25 milliarder i selskabsskat i 2015 via kontroversiel skattefidus

Siden 2004 har Google kanaliseret penge gennem et hollandsk datterselskab og på den måde undgået at betale skat i blandt andet Danmark.

Artikel top billede

Det er ikke kun Apple, der beskyldes for at have undgået at betale skat i milliardklassen.
 
Ifølge rapporter, som mediet Bloomberg har fået indsigt i, har Google siden 2004 kanaliseret penge via sit hollandske Google Netherlands Holding BV-datterselskab og på den måde undgået at betale store beløber i selskabsskat.

Læs også: Sådan undgår Google europæisk skatteregning: 126 milliarder kroner bogføres som skattefri 'administrations-omkostninger' i Irland

Ved at overføre pengene via Irland til Holland og derefter til endnu et datterselskab på Bermuda, hvor der ikke betales selskabsskat, slap Google med at betale 6,9 procent i skat uden for USA i 2015.

Særligt i 2015 har Google ifølge Bloomberg været flittig.

Her har Google kanaliseret op mod 40 procent mere end året forinden, hvilket svarer til 25 milliarder kroner.

Betaler 3,3 millioner i Danmark


Alphabet, Googles moderselskab, forklarer, at Google overholder alle gældende skattelove i de lande, som firmaet opererer i.

Ifølge analysebureauet IRM, der står bag Danske Medier Research, lå markedet for søgeordsannoncering på 2,3 milliarder kroner i 2015. Det er et marked, som Google sidder ganske tungt på.

Samme år betalte Google 3,3 milllioner kroner i selskabsskat i Danmark. Google forklarer det med, at danske virksomheder handler direkte med den irske afdeling af Google, og derfor betales der skat i Irland i stedet for Danmark.

Irland har i 2015 lukket for "Double Irish"-hullet, og virksomheder skal inden 2020 stoppe med at bruge fidusen.

Læs også: 3 tager til genmæle efter beskyldninger om skatte-unddragelse: Vi overholder dansk lovgivning

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job