Butik med pc-tilbehør raser over netgabestok

Forbrugerklagenævnet vil fremover hænge firmaer, som ikke efterkommer nævnets afgørelser, ud på en ny hjemmeside. Hos et af firmaerne, pc-tilbehørsbutikken Chippen.dk, raser indehaveren, fordi han mener, at der er sket en fejl hos Forbrugerklagenævnet.

Firmaer, som ikke efterkommer de afgørelser, som Forbrugerklagenævnet træffer, bliver hængt ud på nettet på en ny hjemmeside. I første omgang er fem firmaer havnet på den sorte liste.

Indehaver Uffe Pedersen fra en af de udstillede virksomheder, pc-tilbehørsbutikken Chippen.dk, er stærkt utilfreds. Han mener, at der er tale om en alvorlig fejl fra Forbrugerklagenævnet, som nu risikerer at koste hans firma dyrt på grund af dårlig omtale.

- Vi risikerer at miste 35 procent af vores omsætning på grund af det her. Jeg synes, det er noget værre svineri at hænge nogen ud for noget, der ikke er sket, raser Uffe Pedersen.

Han hævder, at Forbrugerklagenævnet har blandet to forskellige sager sammen, og det derfor er helt uberettiget, at Chippen.dk har fået en plads i gabestokken på hjemmesiden Firmatjek, som varetages af Forbrugerstyrelsen og Forbrugernes Hus.

- Det er to sager, som er blevet rodet sammen. Derfor har jeg bedt Forbrugerstyrelsen om at tage sagen op igen, siger Uffe Pedersen.

Knækket grafikkort eller forsvunden pakke?

Ifølge den afgørelse, som er offentliggjort på Firmatjek-hjemmesiden, er der tale om en sag, hvor en kunde vil bytte sit grafikkort, fordi det ikke passede i kundens pc.

Kunden bliver tilbudt at bytte kortet og sender det med almindelig pakkepost retur til Chippen.dk. Her hævder man, at man aldrig modtager pakken.

Det er ifølge Uffe Pedersen den ene af de to sager, som er blevet blandet sammen. I den anden sag er der tale om et grafikkort, som ligeledes bliver sendt retur til butikken, men hvor kortet ifølge Uffe Pedersen er knækket ved ankomsten, angiveligt fordi kunden har beskadiget det ved installationen.

Af afgørelsen fremstilles det imidlertid som én sag, hvor Chippen.dk skal betale pengene tilbage til kunden, fordi butikken ikke har svaret på henvendelserne fra Forbrugerklagenævnet.

- Det er den samme medarbejder, som har siddet med begge sager. Det er unfair, at vi bliver hængt ud, fordi de har lavet en fejl, siger Uffe Pedersen.

Afviser sammenblanding

Hos Forbrugerstyrelsen afviser kontorchef Charlottet Lemke, at der er sket en fejl.

- Jeg mener ikke, der er mikset nogen sager sammen. Der er ikke blevet blandet nogen bilag sammen, og der ligger to forskellige afgørelser fra nævnet, siger hun.

Derfor vil hun meddele Uffe Pedersen, at hans firma må forholde sig til den afgørelse, som nævnet har truffet, og som det endnu ikke har efterkommet.

Det er den nye forbrugerlov, som trådte i kraft ved årsskiftet, som giver mulighed for at offentliggøre navnene på de firmaer, som ikke følger de afgørelser, som Forbrugerklagenævnet kommer med.

Relevant link

Firmatjek-hjemmesiden

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S