Tidligere dansk Telia-direktør får international toppost: Bliver CEO i teleselskab med 3,7 millioner kunder

Den tidligere administrerende direktør i Telia i Danmark, Søren Abildgaard, skal nu stå i spidsen for T-Mobile i Holland.

Artikel top billede

I efteråret 2015 stoppede Søren Abildgaard som administrerende direktør i Telia i Danmark for i stedet at blive chief commercial officer i Telias svenske hovedkoncern, TeliaSonera.

Nu har Søren Abildgaard fået en ny international toppost, idet han bliver administrerende direktør i T-Mobile i Holland.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra selskabet, at Søren Abildgaard begynder i det nye job den 1. februar.

"Jeg glæder mig til at arbejde sammen med medarbejdere, kunder og samarbejdspartnere og til at udvikle T-Mobile som en førende og markant teleudbyder på det hollandske marked," udtaler Søren Abildgaard selv i pressemeddelelsen.

T-Mobile i Holland har omkring 3,7 millioner kunder og havde i 2015 en omsætning på 1,4 milliarder euro - omkring 10,4 milliarder kroner. Virksomheden har 1.500 ansatte.

Stod i spidsen for fusion, der aldrig blev til noget

Søren Abildgaard stod i spidsen for den danske del af Telia i omkring fem år, før han blev chief commercial officer for TeliaSonera Group.

Han stoppede i Telia Danmark blot få uger efter, at Telias og Telenors stort anlagte fusion kollapsede på grund af særlige krav fra EU's side.

Søren Abildgaard var ellers blevet udnævnt til en af tre topchefer, der skulle være med til at bringe den nye danske telegigant til verden, men den mission endte altså som bekendt med ikke at blive realiseret.

Søren Abildgaard blev trods den kollapsede fusion tildelt topstillingen i moderselskabet i Sverige. 

Søren Abildgaard er i dag 48 år.

Læs også: Telias administrerende direktør stopper - afløseren er udnævnt

"Vi arbejdede benhårdt på fusionen lige til i går - indtil meddelelsen kom"

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S