Betalingsfirma får bøde på fire milliarder kroner: Har ladet betalingskanaler stå pivåbne for hackere

Pengeoverførselsselskabet Western Union er fanget i at have ladet sine betalingskanaler stå pivåbne over for hackere og andre svindler i knap 10 år. Den manglende kontrol fører nu til en stor økonomisk kompensation og interne opstramninger hos Western Union.

Artikel top billede

Fire milliarder kroner lyder det rap over fingrene, som pengeoverførselsfirmaet Western Union skal betale for at lade stå til, mens kriminelle har hvidvasket penge i selskabets overførselskanaler.

Western Union har over den amerikanske Handelskommission, landets Justitsministerium og en række delstater indrømmet, at selskabet bevidst har undladt at undersøge hvidvaskning og samtidig medvirket til overførselssvindel.

Det har ført til et økonomisk forlig på fire milliarder kroner og en opstramning af en masse interne procedurer hos Western Union.

Det skriver Handelskommissionen på sin hjemmeside.

Hackernes flugtrute

Pengeoverførselsselskabet Western Union er i sikkerhedsbranchen kendt som et af hackernes favoritselskaber.

Det skyldes, at pengeoverførsler kan foretages, uden der lægges afslørende, digitale fingeraftryk, som kan spores til bagmændene bag et økonomisk motiveret hackerangreb.

Det kan du læse mere om her: Sådan foregår et netbank-indbrud med NemID

"Western Union skylder en ansvarlighed over for amerikanske forbrugere ved at beskytte dem mod svindel, men i stedet har selskabet kigget den anden vej, mens dets system har givet adgang til svindlere," forklarer Handelskommissionens bestyrelsesformand Edith Ramirez.

Lover at stramme op

I forliget på fire milliarder kroner mellem de amerikanske myndigheder og Western Union indgår også en aftale om, at pengeoverførselsfirmaet strammer op på sit interne tilsyn med overførsler.

"Aftalen vil sikre, at Western Union ændrer den måde, som selskabet i dag håndterer sin forretning på og tilbagebetaler mere end en halv milliard dollar til forbrugerne, som har lidt skade af selskabets ulovlige adfærd," lyder det fra bestyrelsesformand Edith Ramirez på Handelskommissionens website.

Andre myndigheder hævder, at de 586 millioner dollar svarende til 4,1 milliarder kroner er prisen for, at Western Union har sat sin egen profit højere end sine kunder.

Da Western Union har en årlig indtægt på 5,8 milliarder kroner er forliget dermed et alvorligt indhug i selskabets forretning. Også selvom de amerikanske myndigheder mener, at hvidvaskningen er foregået over en periode på otte år.

Reglerne fremover

Western Union har som nævnt lovet at stramme på en konkrete områder.

Det betyder blandt andet, at selskabet skal blokere pengeoverførsler til en person, som myndighederne har svindelrapporter på.

Western Union skal ligeledes fremhæve telefonnumre og andre kommunikationskanaler til anti-svindel-hjælp, ligesom selskabet ikke længere vil stå for telemarketing-transaktioner.

Samtidig bliver selskabet forpligtet til at rapportere om suspekt og ulovlige aktiviteter.

Udover anonyme pengeoverførsler via eksempelvis Western Union benytter hacker-bagmændene i høj grad blockchain-økonomier som bitcoin, når pengesporene skal udviskes.

Det kan du læse mere om her: Hackere afpresser Danmark som aldrig før - blandt andet med ny giftig ransomware

Læs også:
Mand bag ny type Nigeriabrevs-trick står til 30 års fængsel

Fire it-sikkerhedstendenser kommer til at præge det kommende år

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job