Betalingsfirma får bøde på fire milliarder kroner: Har ladet betalingskanaler stå pivåbne for hackere

Pengeoverførselsselskabet Western Union er fanget i at have ladet sine betalingskanaler stå pivåbne over for hackere og andre svindler i knap 10 år. Den manglende kontrol fører nu til en stor økonomisk kompensation og interne opstramninger hos Western Union.

Artikel top billede

Fire milliarder kroner lyder det rap over fingrene, som pengeoverførselsfirmaet Western Union skal betale for at lade stå til, mens kriminelle har hvidvasket penge i selskabets overførselskanaler.

Western Union har over den amerikanske Handelskommission, landets Justitsministerium og en række delstater indrømmet, at selskabet bevidst har undladt at undersøge hvidvaskning og samtidig medvirket til overførselssvindel.

Det har ført til et økonomisk forlig på fire milliarder kroner og en opstramning af en masse interne procedurer hos Western Union.

Det skriver Handelskommissionen på sin hjemmeside.

Hackernes flugtrute

Pengeoverførselsselskabet Western Union er i sikkerhedsbranchen kendt som et af hackernes favoritselskaber.

Det skyldes, at pengeoverførsler kan foretages, uden der lægges afslørende, digitale fingeraftryk, som kan spores til bagmændene bag et økonomisk motiveret hackerangreb.

Det kan du læse mere om her: Sådan foregår et netbank-indbrud med NemID

"Western Union skylder en ansvarlighed over for amerikanske forbrugere ved at beskytte dem mod svindel, men i stedet har selskabet kigget den anden vej, mens dets system har givet adgang til svindlere," forklarer Handelskommissionens bestyrelsesformand Edith Ramirez.

Lover at stramme op

I forliget på fire milliarder kroner mellem de amerikanske myndigheder og Western Union indgår også en aftale om, at pengeoverførselsfirmaet strammer op på sit interne tilsyn med overførsler.

"Aftalen vil sikre, at Western Union ændrer den måde, som selskabet i dag håndterer sin forretning på og tilbagebetaler mere end en halv milliard dollar til forbrugerne, som har lidt skade af selskabets ulovlige adfærd," lyder det fra bestyrelsesformand Edith Ramirez på Handelskommissionens website.

Andre myndigheder hævder, at de 586 millioner dollar svarende til 4,1 milliarder kroner er prisen for, at Western Union har sat sin egen profit højere end sine kunder.

Da Western Union har en årlig indtægt på 5,8 milliarder kroner er forliget dermed et alvorligt indhug i selskabets forretning. Også selvom de amerikanske myndigheder mener, at hvidvaskningen er foregået over en periode på otte år.

Reglerne fremover

Western Union har som nævnt lovet at stramme på en konkrete områder.

Det betyder blandt andet, at selskabet skal blokere pengeoverførsler til en person, som myndighederne har svindelrapporter på.

Western Union skal ligeledes fremhæve telefonnumre og andre kommunikationskanaler til anti-svindel-hjælp, ligesom selskabet ikke længere vil stå for telemarketing-transaktioner.

Samtidig bliver selskabet forpligtet til at rapportere om suspekt og ulovlige aktiviteter.

Udover anonyme pengeoverførsler via eksempelvis Western Union benytter hacker-bagmændene i høj grad blockchain-økonomier som bitcoin, når pengesporene skal udviskes.

Det kan du læse mere om her: Hackere afpresser Danmark som aldrig før - blandt andet med ny giftig ransomware

Læs også:
Mand bag ny type Nigeriabrevs-trick står til 30 års fængsel

Fire it-sikkerhedstendenser kommer til at præge det kommende år

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

IT Business Analyst

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse