Snydt på tre sekunder: Se hvor let det er at snyde ansigtgenkendelsen på din smartphone

Samsungs nyeste Galaxy S8-telefon er fyldt til randen med sikkerhedsløsninger, men den lynhurtige ansigtgenkendelsesløsning kan snydes med et simpelt foto.

Artikel top billede

Tre sekunder og et to år gammel Facebook-foto.

Så lidt skal der til for at bryde ind i Samsungs nyeste toptelefon, Galaxy S8 (og S8+) hvis du benytter dig af telefonens ansigtsgenkendelse.

Det oplevede Computerworld, da vi testede Samsungs Galaxy S8+-telefon.

Ansigtgenkendelsen fungerer ved, at du tager et billede af dig selv, og ved hver aktivering af telefonen skannes dit ansigt, og telefonen låses op. Det går lynhurtigt, men er desværre også usikkert og kan let snydes.

Efter vi havde aktiveret og opsat ansigtgenkendelse, tog vi et billede af Computerworlds test-redaktør, Morten Sahl Madsen. Ved at vise billedet på en iPhone til Samsung-telefonen, låste telefonen op i otte ud af ti gange.

Du kan se et af forsøgene i gif'en herunder.

Hvad værre er, at vi kunne tage et to år gammelt Facebook-foto af test-redaktøren, og efter et par forsøg med lidt forskellig belysning lykkedes det os at låse telefonen op med det gamle billede.

Skulle en kriminel stjæle din S8-telefon, og benytter du ansigtsgenkendelse til at åbne din telefon, kan dit profilbillede på Facebook potentielt blive nøglen til alle dine personlige hemmeligheder.

Andre sikkerhedsløsninger

Samsungs nyeste S8-telefon har dog også andre indbyggede login-løsninger, heriblandt irisskanner. Her skannes dine øjne, hvilket tager længere tid end ansigtsgenkendelse, men vi kunne ikke snyde irisskanneren med et foto. 

Bagpå telefonen sidder der også en fingerskanner, der burde være langt mere sikker. Fingerskannere på Samsungs telefoner og iPhones er blevet hacket og brudt op før, men det kræver en lang større og mere professionel opsætning end blot et Facebook-foto af personen. 

Samsung selv har udsendt denne kommentar omkring ansigtgenkendelse-funktionen, hvor Samsung ikke forholder sig til kritikken omkring sikkerhedsniveauet:

"Galaxy S8 og S8+ tilbyder forskellige niveauer af biometrisk autentificering, med det højeste niveau af autentificering fra iris scanner og fingeraftrykslæser. Hertil kommer, at Galaxy S8 tilbyder brugerne flere forskellige muligheder for at låse deres telefoner op gennem både biometriske sikkerhedsindstillinger og praktiske løsninger såsom swipe og ansigtsgenkendelse. Det er vigtigt at gentage, at selvom ansigtsgenkendelsen er praktisk, så kan den kun bruges til at åbne din Galaxy S8 eller S8 + og ikke til at godkende adgang til Samsung Pay eller Secure Folder."

Du kan læse hele vores anmeldelse af Samsung Galaxy S8 (og S8+) her: Test af Samsung Galaxy S8+: Super lækker smartphone med få, men ærgerlige mangler

Læses lige nu

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job