Sådan holder Huawei styr på sikkerheden: Alle ansatte skal bestå årlig sikkerhedseksamen - "Det er noget, man kan blive fyret på"

Interview: Når man som privat virksomhed forvalter kritisk infrastruktur, er sikkerhed ikke et isoleret område i en isoleret afdeling. Det er hele forretningsgrundlaget, fortæller sikkerhedschef i Huawei, Kim Larsen.

Artikel top billede

"Det vigtigste er at holde sikkerheds-dagsordenen levende i hele virksomheden. Alle medarbejdere skal forstå, at det er vigtigt for lige præcis deres arbejdsliv, ellers fungerer det ikke."

Kim Larsen er sikkerhedschef hos Huawei, og ligesom så mange andre sikkerhedschefer lægger han stor vægt på awareness.

Men for konstant at holde alle medarbejdere fokuserede på sikkerhed, går han adskillige skridt videre end de klassiske "pas på, hvad du klikker på"-kampagner.

Hver eneste Huawei-ansatte skal bestå en sikkerheds-eksamen hvert år, der skal sikre, at at alle forstår sit personlige ansvar for informationssikkerheden.

"Det er simpelthen en multiple choice-test, der tager udgangspunkt i medarbejderens hverdag. Det vil jeg anbefale alle at indføre, for det gør sikkerhed målbart og håndgribeligt for alle," siger Kim Larsen til Computerworld og tilføjer, at topledelsen tager testen meget alvorligt.

Hvis en medarbejder dumper, får vedkommende en chance mere, men hvis det stadig ser skidt ud, begynder det at få konsekvenser:

"Det er meget vigtigt, at alle medarbejdere forstår, at sikkerhed er en vigtig del af deres arbejde. Hvis en konkurrent får fingre i den idé, vi skal leve af om fem år, så har det konsekvenser for os allesammen."

Fra rejseholdet til PET til Huawei

Kim Larsen har arbejdet med sikkerhed siden 1989. Han har blandt andet efterforsket digital kriminalitet som en del af rigspolitiets rejsehold, ligesom han har været informationssikkerhedschef (CISO) hos politiets efterretningstjeneste, hvor han sad med mange af de opgaver, som Center for Cybersikkerhed varetager i dag.

Og med mere end 20 år i den offentlige sektor bag sig, er CSOen efter bare to år hos Huawei ikke i tvivl om, hvordan sikkerhedsarbejdet i det private er anderledes.

"I forhold til hos det offentlige, hvor man som sikkerhedschef primært refererer til sig selv, er det noget helt andet at skulle stå til regnskab for så stor en maskine som Huawei. Der er en helt fast sikkerhedspolitik for alle afdelinger i hele verden, og jeg skal hele tiden kunne dokumentere, at vi overholder den i Danmark," siger han og tilføjer, at man bliver holdt på tæerne på en helt anden måde i det private.

"I det private er sikkerhed blevet noget, man kan blive fyret på, hvis det går galt. Den slags ser jo lidt anderledes ud i den offentlige sektor."

Sikkerhedskontrol sender færdige produkter tilbage på tegnebrættet

Huawei forvalter kritisk infrastruktur i flere lande - heriblandt Danmark, hvor virksomheden driver TDCs netværk. For at få den slags opgaver i hus er det bydende nødvendigt at skabe en enorm tillid hos potentielle kunder.

Der er simpelthen ikke råd til dårlige sager, og derfor har sikkerhedsfolkene hos Huawei ifølge Kim Larsen meget vide rammer for deres arbejde.

Blandt andet skal alle produkter igennem et sikkerhedstjek hos 150 ingeniører i det såkaldte Internal Cyber Security Lab (ICSL) i Kina inden markedsføring.

Hvis ingeniørerne finder noget, der på nogen måde kan tolkes som mangelfuld sikkerhed, har de autoritet til at sende et ellers færdigt produkt tilbage på tegnebrættet.

"Og uden at gå for meget i detaljer, kan jeg godt afsløre, at den autoritet gør de brug af," fortæller Kim Larsen.

Populære produkter har mindsket Kina-skepsis

Huaweis kinesiske ophav har i mange år været en sten i skoen, når der skulle vindes ordrer som den, Huawei har hos TDC.

Det kan du læse mere om her: Huaweis konstante problem: Er det et spion-firma eller ej?

I 2012 trak virksomheden sig fra det amerikanske tele-marked, da Obama-regeringen luftede en mistanke om, at bagdøre i virksomhedens netværks-udstyr lækkede følsomme oplysninger til Kina.

Lignende betænkeligheder blev fremført forskellige steder i Danmark i forbindelse med TDC-aftalen i 2013, og ifølge Kim Larsen er den skepsis en af grundene til, at virksomheden tager sikkerhed så seriøst

"Vi bliver altid vurderet særligt nøje, så vi er nødt til at være de bedste på sikkerheden," siger han.

Der er dog efterhånden langt imellem de dårlige Huawei-historier, og virksomheden samarbejder i dag med 45 af verdens 50 største teleselskaber.

Det kræver udbredt tillid fra kunderne, og ifølge Kim Larsen skyldes det mere end bare det gode, systematiske sikkerhedsarbejde.

Det skyldes også smartphones.

Huawei er på få år blevet verdens tredje største leverandør af smartphones, og virksomheden er i vestlige øjne gået fra at være et mere eller mindre obskurt asiatisk brand til noget, mange mennesker bruger hver eneste dag.

"Det er efterhånden sjældent, at vi bliver mødt med den der Kina-skepsis, og jeg tror helt afgjort, det har gjort en forskel, at folk har fået et forhold til vores forbruger-produkter. Vi er blevet noget, folk har i lommen ligesom Apple og Samsung. Det skaber tillid."

Læs også: Huawei: Fra kinesiske spionfjender til rigtige venner

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S