Morgen-briefing: Mogens Elsberg ny bestyrelsesformand for Upodi / Bill Gates placering som verdens rigeste i fare / Nu lukkes GSM-mobilnettet i Europa

Mogens Elsberg bliver bestyrelsesformand for Upodi. Bill Gates placering som verdens rigeste i fare. Nu lukkes GSM-mobilnettet i Europa. Bill Gates placering som verdens rigeste i fare.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne onsdag morgen.

Mogens Elsberg ny bestyrelsesformand for Upodi

Den tidligere topchef for e-conomic og Bluegarden, Mogens Elsberg, får plads i bestyrelsen id en aarhusianske it-virksomhed Upodi, der står bag en løsning til abonnements-styring.

"Hr. Elsberg vil være ansvarlig for at drive bestyrelsen, overvåge salgsoperationen og støtte den daglige ledelse af Upodi i at øge selskabets nuværende markedsposition i en abonnementsøkonomi - samt at hjælpe kunder med at realisere potentialet i et partnerskab med Upodi," lyder det fra selskabet.

Stort filmselskab skal udvikle shows til Snapchat

Den amerikanske mediekæmpe Time Warner, der blandt andet ejer HBO, har indgået en aftale med Snap - der er selskabet bag Snapchat - om at levere små shows til Snapchat. 

Hvert show skal vare mellem tre og fem minutter.

Det er ifølge Reuters planen, at Time Warner vil udsende tre shows om dagen på Snapchat ved årets udgang. Aftalen har en værdi på 100 millioner dollar, og det er led i Time Warners plan om nå ud til de unge såkaldte millenials.

Snap har tidligere arbejdet med andre tv-selskaber som NBC, BBC og Discovery.

Nu lukkes GSM-mobilnettet i Europa

Det tidligere TDC-ejede mobilselskab Sunrise trækker til nytår stikket til det gamle GSM-mobilnet - også kaldet 2G - der i dag er den langsomste del af mobilnettet, skriver Business.

Flere teleselskaber vil følge inden for de kommende år. 

Når GSM-nettet lukkes, vil det ikke kunne lade sig gøre at anvende de gamle mobiltelefoner fra før smartphone-tiden. 

Til gengæld vil teleselskaberne kunne bruge den ledige kapacitet til de hurtigere 3G- og 4G-net.

Bill Gates placering som verdens rigeste i fare

Bill Gates placering som verdens rigeste person er truet, da Amazons Jeff Bezos nærmer sig Bill Gates svimlende rigdoms-niveau med stort fart.

Bezos er for tiden kun fem milliarder ‘fattigere' end Bill Gates, efter Amazons aktie er steget med 33 procent i det seneste år.

Bill Gates er for tiden god for næsten 600 milliarder kroner. Han har i årevis dedikeret det meste af sin tid til sin velgørende fond, The Bill & Melissa Gates Foundation, der er blandt verdens største af slagsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks