Sådan kan Petya-ransomwaren være blevet spredt til virksomheder verden over

Petya-ransomwaren har ramt over 2.000 virksomheder i hele verden, men størstedelen af angrebene har ramt Ukraine, og det er der måske en grund til.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

En ny type ransomware spreder sig i disse dage over hele verden og lægger både virksomheder og statsstyrede systemer ned på stribe.

Blandt andet er Mærsk blevet hårdt ramt af Petya-ransomwaren, men størstedelen af angrebene finder sted i enten Ukraine eller Rusland.

Det viser en oversigt foretaget af Kaspersky Labs, der har registreret over 2.000 angreb d. 27 juni, hvilket formodentligt er steget siden.

Og de mange angreb i Ukraine og Rusland kan måske forklares med, hvor angrebet stammer fra.

I hvert fald mener Kaspersky Labs og Talos Intelligence, at den ondsindede software er sket via en forfalsket opdatering fra det ukrainske softwareselskab MeDoc, der udvikler regnskabssoftware.

Ukraine hårdest ramt

60 procent af alle Petya-angreb har fundet sted i Ukraine, og store dele af det ukrainske infrastruktur, heriblandt landets centralbank og største lufthavn, er ramt.

Tilsyneladende har et forfalsket certifikat gemt i en opdatering fra MeDoc givet fri adgang for Petya til virksomhedernes systemer, og er Petya først kommet ind i systemet, har ransomwaren via Windows’ netværksværktøjer haft frit lejde til at sprede sig på hele netværket.

MeDoc afviser beskyldningerne (link på ukrainsk), men flere it-sikkerhedseksperter peger på det fundne certifikat som bevis.

I mellemtiden har Petya spredt sig til både USA og Asien. Den største container-havn i Indien styret af A.P. Møller-Mærsk er også blevet ramt og kan hverken læsse eller modtage containere ifølge Bloomberg.

Petya krypterer indholdet på den ramte computer og kræver beskedne 300 dollars i bitcoins for at låse indholdet op per ramt computer.

Umiddelbart har Petya ikke noget med WannaCry-angrebet, der ramte globalt for en måned siden.

Læs også: Mærsk ramt af kæmpe it-nedbrud - massive problemer med it-systemer på tværs af lande og afdelinger

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg