Sådan kan Petya-ransomwaren være blevet spredt til virksomheder verden over

Petya-ransomwaren har ramt over 2.000 virksomheder i hele verden, men størstedelen af angrebene har ramt Ukraine, og det er der måske en grund til.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

En ny type ransomware spreder sig i disse dage over hele verden og lægger både virksomheder og statsstyrede systemer ned på stribe.

Blandt andet er Mærsk blevet hårdt ramt af Petya-ransomwaren, men størstedelen af angrebene finder sted i enten Ukraine eller Rusland.

Det viser en oversigt foretaget af Kaspersky Labs, der har registreret over 2.000 angreb d. 27 juni, hvilket formodentligt er steget siden.

Og de mange angreb i Ukraine og Rusland kan måske forklares med, hvor angrebet stammer fra.

I hvert fald mener Kaspersky Labs og Talos Intelligence, at den ondsindede software er sket via en forfalsket opdatering fra det ukrainske softwareselskab MeDoc, der udvikler regnskabssoftware.

Ukraine hårdest ramt

60 procent af alle Petya-angreb har fundet sted i Ukraine, og store dele af det ukrainske infrastruktur, heriblandt landets centralbank og største lufthavn, er ramt.

Tilsyneladende har et forfalsket certifikat gemt i en opdatering fra MeDoc givet fri adgang for Petya til virksomhedernes systemer, og er Petya først kommet ind i systemet, har ransomwaren via Windows’ netværksværktøjer haft frit lejde til at sprede sig på hele netværket.

MeDoc afviser beskyldningerne (link på ukrainsk), men flere it-sikkerhedseksperter peger på det fundne certifikat som bevis.

I mellemtiden har Petya spredt sig til både USA og Asien. Den største container-havn i Indien styret af A.P. Møller-Mærsk er også blevet ramt og kan hverken læsse eller modtage containere ifølge Bloomberg.

Petya krypterer indholdet på den ramte computer og kræver beskedne 300 dollars i bitcoins for at låse indholdet op per ramt computer.

Umiddelbart har Petya ikke noget med WannaCry-angrebet, der ramte globalt for en måned siden.

Læs også: Mærsk ramt af kæmpe it-nedbrud - massive problemer med it-systemer på tværs af lande og afdelinger

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job