Undersøgelse efter hackerangreb på Mærsk: ”Forstyrrende dårlig cyber-sikkerhed i shippingindustrien”

Petya-angrebet lagde i sidste uge Mærsks it-systemer ned, og havneterminaler i hele verden var lammede. Ifølge et dansk sikkerhedsfirma står det grelt til med shippingindustriens cybersikkerhed.

Artikel top billede

”Vi begyndte for tre år siden med den antagelse, at shipping-industrien har et meget lavt niveau af cybersikkerhed. Den antagelse viste sig at holde stik.”

Lars Jensen har været ansat hos Mærsk i 12 år fra 1998 til 2010, og han er i dag CEO i sikkerhedsfirmaet Cyberkeel, der har specialiseret sig i penetrationstest i shippingindustrien.

Han har i kølvandet på Petya-angrebet, der lammede Mærsk i hele verden, taget temperaturen på den generelle cybersikkerhed i branchen.

Og ifølge ham ser det skidt ud.

Blandt andet er det hos hver fjerde af verdens største rederier muligt at lave såkaldt SQL-injection via den offentligt tilgængelige track-and-trace-funktion.

Det er den, som rederiernes kunder bruger til at holde øje med forsendelser ved at indtaste et referencenummer.

”Vi tjekkede bare, om man kan sætte ikke-fungerende kode ind i stedet og på den måde lave SQL-injection. Det er jo helt banalt, men 25 procent af de største rederier var sårbare overfor det. Det er ikke vildt imponerende,” siger Lars Jensen til Computerworld.

To år gamle sårbarheder

Petya-angrebet gjorde brug af en sårbarhed i ikke-patchede Windows-systemers SMB-protokol, der kaldes EternalBlue.

Det samme gjorde WannaCry-ransomwaren i maj måned, og de to cyberangreb har for alvor sat fokus på, hvor skidt det står til med opdateringspolitikkerne i mange virksomheder.

Det gælder også i shipping-industrien.

OpenSSL-sårbarheden Heartbleed trak store overskrifter, da den blev kendt i 2014, og systemadministratorer verden over frygtede, at hackere ville bruge den til at høste brugeroplysninger fra sårbare servere.

En patch kom – som altid – hurtigt på gaden, men adskillige rederier og havne står stadig pivåbne.

”Tre år senere kan jeg konstatere, at 10 procent af de største rederier og 20 procent af havnene stadigvæk ikke har patchet dette her,” siger Lars Jensen.

”Så har vi altså noget, der begynder at ligne et seriøst problem i denne her industri.”

Ifølge Analysehuset Alphaliner står Mærsk til at miste omkring 300 millioner kroner på det aktuelle cyberangreb.

Læs også:

Dansk CEO i skarp kritik af cybersikkerheden hos Mærsk: Mærsk kan simpelthen ikke have haft et særligt højt niveau af cybersikkerhed"

Fire barske konklusioner efter en uges hacker-storm: Her er læren af Petya

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S