WannaCry kunne være undgået: NSA overvejede at stoppe Windows-exploit for fem år siden

NSA overvejede for fem år siden at oplyse Microsoft om EternalBlue-exploitet af frygt for, at det ville komme i forkerte hænder. Havde man gjort det, havde WannaCry været undgået.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

NSA-ansatte var allerede for fem år siden nervøse for, hvad der ville ske, hvis exploitet EternalBlue, der har muliggjort det enorme WannaCry-angreb, kom i hænderne på ondsindede hackere.

Internt i efterretningstjenesten overvejede man dengang at oplyse Microsoft om sårbarheden, så der kunne udsendes en patch.

NSA endte dog med at holde EternalBlue for sig selv, indtil det blev stjålet af hackergruppen Shadow Brokers sammen med en række andre Windows-exploits, der kort efter blev lækket på internettet 17.april i år.

NSA advarede Microsoft om exploitet kort inden lækket, og der blev udsendt en patch i marts måned.

Men det var for sent.

Det tager som bekendt en rum tid, før en sikkerhedsopdatering er rullet ud til alle Windows-brugere, og hackere var allerede klar til at udnytte sårbarheden i form af WannaCry.

For effektivt til at stoppe

Tidligere NSA-ansatte fortæller til The Washington Post, at man fra start godt vidste, at EternalBlue ville skabe kaos, hvis det blev stjålet.

Men det var simpelthen var for effektivt et spionage-værktøj til, at efterretningstjenesten ville give det fra sig frivilligt, og ifølge en NSA-ansat var hacking med EternalBlue utrolig let.

"Det var som at skyde fisk i en tønde," siger den tidligere NSA-medarbejder til Washington Post.

Microsoft har siden kritiseret NSA i skarpe vendinger for ikke at oplyse om EternalBlue tidligere, og chefjurist Brad Smith har offentligt bebrejdet NSA for WannaCry-angrebet.

WannaCry-ransomwaren har inficeret mere end 200.000 windows-computere i over 150 lande.

Læs også: Det største ransomware-angreb nogensinde: Det vi ved om WannaCry indtil videre

SOS International

Principal Solution Architect

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job