WannaCry kunne være undgået: NSA overvejede at stoppe Windows-exploit for fem år siden

NSA overvejede for fem år siden at oplyse Microsoft om EternalBlue-exploitet af frygt for, at det ville komme i forkerte hænder. Havde man gjort det, havde WannaCry været undgået.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

NSA-ansatte var allerede for fem år siden nervøse for, hvad der ville ske, hvis exploitet EternalBlue, der har muliggjort det enorme WannaCry-angreb, kom i hænderne på ondsindede hackere.

Internt i efterretningstjenesten overvejede man dengang at oplyse Microsoft om sårbarheden, så der kunne udsendes en patch.

NSA endte dog med at holde EternalBlue for sig selv, indtil det blev stjålet af hackergruppen Shadow Brokers sammen med en række andre Windows-exploits, der kort efter blev lækket på internettet 17.april i år.

NSA advarede Microsoft om exploitet kort inden lækket, og der blev udsendt en patch i marts måned.

Men det var for sent.

Det tager som bekendt en rum tid, før en sikkerhedsopdatering er rullet ud til alle Windows-brugere, og hackere var allerede klar til at udnytte sårbarheden i form af WannaCry.

For effektivt til at stoppe

Tidligere NSA-ansatte fortæller til The Washington Post, at man fra start godt vidste, at EternalBlue ville skabe kaos, hvis det blev stjålet.

Men det var simpelthen var for effektivt et spionage-værktøj til, at efterretningstjenesten ville give det fra sig frivilligt, og ifølge en NSA-ansat var hacking med EternalBlue utrolig let.

"Det var som at skyde fisk i en tønde," siger den tidligere NSA-medarbejder til Washington Post.

Microsoft har siden kritiseret NSA i skarpe vendinger for ikke at oplyse om EternalBlue tidligere, og chefjurist Brad Smith har offentligt bebrejdet NSA for WannaCry-angrebet.

WannaCry-ransomwaren har inficeret mere end 200.000 windows-computere i over 150 lande.

Læs også: Det største ransomware-angreb nogensinde: Det vi ved om WannaCry indtil videre

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network