Nye afgifter på smartphones og tablets: Det er unfair - forbrugerne streamer altså indholdet i dag

Danskerne streamer indhold i dag i stedet for at kopiere filer fra et medie til et andet. Derfor er en ny afgift på smartphones, tablets og computere helt unfair, mener IT-Branchen.

Artikel top billede

Det er ikke fair, hvis der kommer nye afgifter på smartphones, tablets og computere.

Sådan lyder reaktionen fra IT-Branchen, efter at Blankmedieudvalget netop har anbefalet kulturministeren, at der indføres nye afgifter, der kan sikre penge til kunstnere og rettighedshavere.

Læs mere om det her: Så er det officielt: Disse nye afgifter kan snart ramme danske smartphones, tablets og computere

Blankmedieordningen betyder, at rettighedshavere får kompensation for lovlig privatkopiering af eksempelvis film og musik til forskellige lagermedier, fordi de med denne kopiering går glip af en indtjening.

Ordningen tager imidlertid ikke højde for, at forbrugerne i dag i mindre grad anvender eksempelvis cd’er og dvd’er, men derimod i højere grad smartphones, tablets og computere.

Derfor er der lagt op til nye afgifter, der skal inkludere disse lagermedier.

Anbefalingerne skal i efteråret drøftes i regeringen og med de kulturpolitiske ordførere, og meget tyder på, at afgifterne meget vel kan blive en realitet.

Det er unfair

IT-Branchen advarer dog regeringen imod at indføre nye afgifter på forbrugerelektronik.

“En blankmedieafgift vil være unfair og betyde, at alle forbrugere skal betale en afgift for noget, som de fleste aldrig gør."

"Det er en afgift på innovation, der gør det dyrere for danskerne at købe ny teknologi. Også for erhvervslivet, der skal administrere ordningen, vil det betyde unødvendige administrative byrder,” skriver Mette Lundberg
direktør for politik og kommunikation i IT-Branchen.

IT-Branchen hæfter sig især ved, at den analyse, som udvalget har fået udarbejdet, netop viser, at privat kopiering i dag kun sker i meget begrænset omfang. I stedet streamer danskerne indholdet.  

“Undersøgelsen viser, at lovlig privat kopiering kun sker i meget begrænset omfang. Den almindelige dansker har kun 12 musikfiler liggende, og 75-95 procent bruger aldrig eller sjældent deres devices til at se eller lytte til optaget materiale.”

“Danskernes medievaner er i stadig stigende grad præget af streamingtjenester, hvor rettighedshaverne allerede modtager betaling.”

Netop fordi det meste i dag foregår som streaming, hvor man også betaler rettighedshaverne, er afgiften unfair, mener IT-Branchen.

“Det betyder, at rettighedshaverne ikke lider en skade, der berettiger dem til kompensation.”

Kan finansieres over medielicensen

Mette Lundberg skriver samtidig, at IT-Branchen og BFE, Branchen ForbrugerElektronik, har et andet forslag:

“Hvis der alligevel er et politisk ønske om at støtte kunstnerne, mener IT-Branchen og BFE, at det med fordel kan finansieres via medielicensen som et fast beløb eller direkte over finansloven.“

DI Digital støtter faktisk udvalgets anbefalinger, men samtidig lyder det i en kommentar:

“Vi støtter udvalgets anbefalinger, som baserer sig på et stort og grundigt forarbejde. Vi anbefaler, at Kulturministeriet undersøger, om pengene kan findes i licensmidlerne eller lignende for at mindske de administrative byrder i detailhandlen,” udtaler branchedirektør Adam Lebech, DI Digital.

Læs også:

Så er det officielt: Disse nye afgifter kan snart ramme danske smartphones, tablets og computere

Computerworlds læsere ser rødt: Nægter at betale ny afgift på smartphones, tablets og computere

Ny dansk afgift på smartphones, tablets og computere kan være på vej: Skal give penge til kunstnere

Ny kunstner-afgift på smartphones og tablets? Kulturministeren har tidligere foreslået, at ordningen helt skulle afskaffes

Vildt slagsmål på vej: Nu vil de lægge nye musik- og film-afgifter på din pc og smartphone

Danskerne risikerer svenske tilstande: Så meget betaler svenskerne i afgifter på pc'er og smartphones

Elektronik-giganter slår alarm: Ny afgift på pc'er og smartphones vil sende priserne på himmelflugt

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse