Morgen-briefing: Ciklum-chef til Riskær: ’Stop dit lort, Klaus' / Angry Bird-firma børsnoteres - men til langt lavere pris end forventet / DAB lukker på søndag - er du klar? / Finanstilsynet hyrer it-sikkerhedschef

Ciklum-chef til Riskær: ’Stop dit lort, Klaus. Kriseramt it-firma købte lille firma for svimlende beløb. 127 millioner kroner til Trustpilot. Angry Bird-firma børsnoteres - men til langt lavere pris end forventet. Kom med inden for i Satya Nadellas hjem. Hvem vinder Computerworlds Top 100? Du får svar om et par timer. DAB lukker på søndag - er du klar? Finanstilsynet hyrer it-sikkerhedschef. Dansk Industri: Tre forslag til bedre it-sikkerhed i danske virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne fredag morgen.

Ciklum-chef til Riskær: ’Stop dit lort, Klaus

Beskeden til Klaus Riskær Pedersen fra Ciklum-boss Torben Majgaard i forbindelse med en tidligere partneraftale er klar: 

‘Stop dit lort, Klaus. Jeg har respekt for dig, men ingen af os har tid til alle dine trusler og al dit lort, du har ingen sag,’ skrev han ifølge Børsen i en mail til Klaus Riskær Pedersen tidligere på året.

Ifølge avisen drejer konflikten sig til 16 millioner kroner i kryptovalutaen ether, som Røngaard og Majgaard har rejst via selskabet Reality Clash, efter de i første omgang forsøgte sig med spilselskabet Geo Reality Games, som Riskær-firmaet Reboot også havde ejerandel i.

Klaus Riskær Pedersen vil have nedlagt fogedforbud og politianmelde de tidligere partnere.

Kriseramt it-firma købte lille firma for svimlende beløb

Det kriseramte it-selskab Ominto med Michael Brudevold Hansen i spidsen købte kort før selskabets debut på Nasdaq-børsen 40 procent af det lille Billund-firma Lani Pixels, der i handlen blev værdisat tir 175 millioner kroner, skriver Børsen.

Lani Pixels omsatte på dette tidspunkt ifølge avisen for blot en million kroner og havde et underskud på syv millioner kroner. Med i ejerkredsen var Ole Abildgaard, der også er medejer af Ominto, som har tabt mere end 150 millioner kroner i det seneste år og kæmper for ikke at blive smidt af Nasdaq.

Det kan du læse mere om her: Pengene vælter ud af danskstiftede Ominto: Alligevel scorer direktør 21 millioner kroner i bonus.

127 millioner kroner til Trustpilot

Den amerikanske bank Silicon Valley Bank skyder 20 millioner dollar - 127 millioner kroner - ind i Trust Pilot med danske Peter Mühlmann ved roret, skriver Børsen.

Peter Mühlmann siger til avisen, at Trustpilot ‘faktisk ikke rigtigt’ havde brug for pengene, men at ‘det var nu, vi skulle slå til for at få en rigtig god aftale.’

Trustpilot rejse senest en halv milliard kroner for 14 måneder siden og har i alt modtaget 912 millioner kroner i kapital siden etableringen for 10 år siden.

Angry Bird-firma børsnoteres - men til langt lavere pris end forventet

Angry Bird-firmaet Rovio Entertainment har indsendt den officielle ansøgning om at blive børsnoteret på børsen i Helsinki.

Den forventede prisfastsætning er en milliard dollar. Det kan lyde af meget, men er kun det halve af, hvad Rovio oprindeligt havde forventet at kunne rejse ved en notering.

Angry Birds-spillet er blevet downloadet 3,7 milliarder gange siden lanceringen i 2009, og Rovio har fordoblet sin omsætning i 2017 til 153 millioner euro.

Kom med inden for i Satya Nadellas hjem

Det amerikanske livsstilsmagasin Good Housekeeping har været hjemme hos Microsofts topchef, 50-årige Satya Nadella og hans hustru, 45-årige Anu Nadella. I huset bor også en hund samt deres 21-årige multihandicappede søn, Zain. Desuden består familien af døtrene Divya og Tara. 

Satya Nadella fortæller blandt andet, at forældrene løbende får rapporter om alt, hvad børnene foretager sig på deres computere. “Og det ved de,” siger han.

Alle film og spil på computerne skal forhandles med forældrene i hjemmet.

“Det er teknologi, der har holdt Zain i live. Det [teknologi, red] er ikke noget, som man bare skal spilde sin tid på,” siger Satya Nadella.

Han fortæller desuden, at han aldrig har været den bedste i sin klasse eller ‘akademisk fantastisk.’

Til gengæld har han altid været god til at engagere sig helt i både ‘muligheder og fejl,’ som han siger.

“Jeg lærer af fejlene og udnytter mulighederne til ‘maximum impact’. Jeg er fuldstændigt ‘wired’ til at holde øje med muligheder, som jeg kan forny,” fortæller han. 

Du kan læse hele interviewet med Satya og Anu Nadella her: Satya and Anu Nadella open up about their family life. 

Hvem vinder Computerworlds Top 100? Du får svar om et par timer

Computerworld har gennem de seneste uger bragt artikler om de bedste virksomheder inden for en række af it-branchens forskellige kategorier. 

Dem har vi fundet i vores store Top 100-analyse, hvor vi sammenholder en række vækst-relaterede nøgletal for de 499 it-virksomheder, der lever op til vores adgangskrav.

Vi har kåret en Top 100-vinder hvert år siden 1996, og om et par timer - klokken 09:00 - offentliggør vi den overordnede vinder af Computerworlds Top 100 2017 - altså den af alle danske it-virksomheder, der har haft størst vækst og mest overordnet fremgang.

Du finder både vinderen samt artikler, tabeller og oversigter over din virksomheds placering på de forskellige ranglister på vores Top 100-site, som du kan komme til her: Computerworld Top 100.

Her kan du også læse mere om vores metode, om kategorierne og om de tidligere vindere.

DAB lukker på søndag - er du klar?

Bliver din DAB-radio pludselig tavs en af de nærmeste dage, er der en god forklaring: Søndag lukker DAB-signalet nemlig for tid og evighed for istedet at blive erstattet af det nye DAB+signal, der sikrer plads til endnu flere radiokanaler end tidligere.

Har du købt din DAB-radio efter 2012, kan den efter alt at dømme indstilles til DAB+-signalet. Er den købt før 2012, er det sandsynligt, at den ikke kan bruges til meget fra søndag.

Finanstilsynet hyrer it-sikkerhedschef

Finanstilsynet har ansat René Bergman som chef for tilsynets nye kontor for it-sikkerhed, som skal føre tilsyn med it-sikkerheden i den finansielle sektor.

René Bergman var indtil juli it-chef i Danmarks Nationalbank. Her har han også haft ansvaret for it-outsourcing, applikationsudvikling ligesom han har været kontorchef.

Før han kom til Danmarks Nationalbank var han ansat i Pentia i en årrække.

Ifølge en meddelelse fra Finanstilsynet er det nye kontor også såkaldt ‘ekspertisecenter,’ når det gælder nye teknologi-typer som machine learning, AI, blockchain og lignende.

René Bergman har første arbejdsdag i den nye stilling på mandag.

Dansk Industri: Tre forslag til bedre it-sikkerhed i danske virksomheder

Dansk Industri har efter eget udsagn ‘massivt fokus’ på at styrke it-sikkerheden i danske virksomheder.

Organisationen er nu klar med tre forslag til at ruste danske virksomheder til at ‘vinde kapløbet mod de cyberkriminelle,’ som det lyder fra DI.

1: Regeringen skal afsætte midler til en ‘bred indsats,’ der skal løfte ‘kompetencer og beredskab,’ så dansk it-sikkerhd kan ‘blive et trademark på lige fod med dansk design.’

2: Politiet skal have 30 millioner kroner ekstra om året til efterforskning af cyberkriminalitet.

3: Det skal formuleres en international digital konvention, som blandt andet skal beskytte virksomhederne om statssponsoreret spionage.

“Digitalisering kan vinde fremtiden for mange danske virksomheder, men det forudsætter en løbende dedikeret indsats for sikre vores fælles it-sikkerhed og derigennem tryghed i en digital verden,” lyder det fra Dansk Industri.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S