Nye forsinkelser rammer Banedanmarks ambitiøse signalprojekt

Banedanmark har endnu engang måtte melde forsinkelser på sit signalprojekt, der skal digitalisere hele det gamle signalsystem

Artikel top billede

Banedanmark har nu igen måtte melde ud, at der bliver forsinkelser på udrulningen af et nyt signalsystem til de danske jernbaner.

Forligskredsen af transportordførere i Folketinget blev orienteret om forsinkelsen torsdag, og her er man mildest talt ikke tilfredse.

Det skriver Ritzaus Bureau.

“Nogle af de områder, der var forsinkelse på sidste gang, har man fået lidt kontrol med. Men nu er der så opstået noget nyt. Det er selvfølgelig dybt utilfredsstillende,” siger Rasmus Prehn, Socialdemokratiets transportordfører, til Ritzau.

Projektet betegnes som danmarkhistoriens største jernbaneprojekt.

Allerede i oktober 2016 blev projektet ramt af så store problemer, at projektets afslutning blev skubbet to år, og at reservepuljen på fire millarder kroner var tom på grund af fordyrelser.

Og mere af samme skuffe kan være på vej, oplyser Rasmus Prehn.

Et eksternt revisionsfirma er sat til at kigge på sagen, og om en måneds tid vil politikerne få et nærmere billede af problemernes omfang.

Læs også: Gigantisk dansk it-projekt ramt af problemer: Bliver forsinket i to år

Skal fjerne 80 procent forsinkelser

En del af det eksisterende signalsystem stammer helt tilbage fra 1946 og er baseret på teknologi fra 1912, hvilket giver problemer.

Ofte kan de forskellige typer signalsystemer ikke tale sammen, hvilket fører til den ofte frygtede besked ved stationen: “Forsinkelser på grund af signalfejl.”

Det forventes, at en totaludskiftning af signalsystemet vil fjerne cirka 80 procent af forsinkelser, der skyldes signalfejl. Derudover bliver det også billigere og lettere at finde reservedele og vedligeholde signalsystemet.

Læs også: Overblik: Er der en ny it-skandale i milliardklassen på vej - denne gang fra Banedanmark?

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S