Massivt cyberangreb under opsejling: En million organisationer allerede berørt

Et nyt stort cyberangreb er på vej.

Artikel top billede

Et massivt IoT-botnet er I gang med at blive opbygget, og der er allerede nu over en million organisationer verden over, der er påvirket.

Det fortæller analytikere fra sikkerhedsselskabet Check Point. Du kan læse selskabets tekniske gennemgang her.

Bot-nettet spredes til nye IoT-enheder som forbundne printere, webcams og routere i højere hastighed en set tidligere. Langt hurtigere, og med større potentiel skadesvirkning, end Mirai-botnettet tilbage i 2016.

Mirai lagde dengang blandt andet Netflix og Twitter ned i et koordineret Botnet-angreb.

Stilhed før stormen

De første forsøg på udnytte og rekruttere sårbare IoT-enheder blev først registreret i slutningen af september, og botnettet har allerede inficeret mere end en million organisationer, hvor det bl.a. overtager kontrollen med trådløse overvågningskameraer.

De it-kriminelle har blandt andet udnyttet sårbarheder i webcams firmware til at infiltrere og sprede malware til andre IoT-enheder, som sammen udgør et stærkt angrebsvåben til eksempelvis DDOS-angreb.

Ved at få hundredtusindvis af IoT-enheder til samtidig at sende trafik til en given side eller tjeneste kan bagmændene skade selskaber som Facebook eller offentlige organisationer.

“Vores forskere mener, at vi i øjeblikket oplever stilheden før en endnu kraftigere storm. Den næste “Cyber-orkan er på vej,” skriver Check Point.

Check Point skriver også, at det endnu er uvist, hvem der står bag, men at der er tekniske ligneder med Mirai-botnettet, og at der derfor kan være en sammenhæng.

Læs også: Sikkerhedseksperter: Petya er ikke ransomware, det er meget værre og langt mere alvorligt

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS