Falsk flash-opdatering spreder ransomware i Europa: Medier, metro-system og lufthavn ramt i flere lande

Et stort ransomware-angreb spreder sig lige nu i østeuropa ved hjælp af en falsk opdatering til Flash Player.

Artikel top billede

Et nyt, stort ransomware-angreb spreder sig lige nu igennem østeuropa, og organisationer i Rusland er særligt hårdt ramt.

Ifølge The Guardian er flere russiske mediehuse inficeret med ransomware-typen ”Bad Rabbit”, der også har ramt lufthavnen i den russiske by Odessa.

I nabolandet Ukraine har Bad Rabbit inficeret det russiske metrosystem, og flere sikkerhedsfirmaer rapporterer også, at angrebet har spredt sig til Polen og tyrkiet.

Falsk flash-opdatering

Bad Rabbit benytter tilsyneladende ingen exploits til at ramme sine ofre.

I stedet spredes ransomwaren primært via inficerede hjemmesider, hvor den optræder forklædt som en opdatering til Flash Player.

De inficerede hjemmesider stammer primært fra Rusland, Bulgarien og Tyrkiet.

Ifølge sikkerhedseksperter fra Cisco Talos kan Bad Rabbit sprede sig på tværs af netværk uden brugerinteraktion.

Ligheder med Petya

Bad Rabbit har blandt andet tiltrukket sig opmærksomhed på grund af ligheder med Petya-angrebet, der lammede organisationer over hele verden i sommer.

Skærmbilledet, der kræver løsepenge af ofrene, er stort set identisk med det tilsvarende fra Petya, og flere sikkerhedsfirmaer har meldt ud, at store dele af koden er fuldstændig identisk.

Angrebet har angiveligt også spredt sig til Asien, men der er indtil videre ingen rapporter om, at Bad Rabbit har spredt sig til nordeuropa eller Danmark.

Læs også: Virksomheder mister milliarder: Så meget har Petya og WannaCry kostet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S