Live fra Retten i Glostrup: "Vi havde stor selvmedlidenhed, så vi synes, at vi fortjente en flaske cognac"

Live fra Retten i Glostrup: På dagens program i næste kapital af den store Atea-sag er flere dyre rejser til Las Vegas. Følg med i dagens retssag live fra retslokalet i Retten i Glostrup.

Artikel top billede

Onsdag fortsætter bunken af sager i, hvad der kaldes en af Danmarkshistoriens største bestikkelsessager.

Her skal tre tidligere topchefer i Region Sjælland for retten.

De er tiltalt for at have modtaget dyre rejser og middage af fire tidligere Atea-chefer. De dyre varer skal være betalt med penge, som Region Sjælland havde til gode hos Atea.

Du kan læse mere om sagens kerne her:Gourmetmiddage og rejser for 400.000 kroner: Nu begynder det vigtigste kapitel i Danmarks største bestikkelsessag

Denne onsdag fortsætter vi behandlingen af forhold 1 og 2 om en rejse til Las Vegas i 2009 for Michael Steen Hansen og Rene Clausen samt tidligere Atea-salgsdirektør, Per Juul Andersen, og derefter fortsætter vi til forhold 3 og 4, der omhandler en rejse til Las Vegas i 2010.

Her har Atea betalt udgifter for de to it-chefer i Region Sjælland for ikke mindre end 34.000 kroner. I alt kostede rejsen til Las Vegas 143.071 kroner for regionen.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S