Dansk Kaspersky-direktør: Danskernes it-sikkerhed bør slet ikke ligge hos Center for Cybersikkerhed

Interview: Nationalbankdirektør Lars Rohde har for nylig efterlyst et centralt organ bestående af blandt andet Center for Cybersikkerhed, der skal koordinere Danmarks it-sikkerhedsindsats. Men ifølge den danske danske chef for Kaspersky, er det ikke en opgave for Forsvaret.

Artikel top billede

Når alvorlig it-kriminalitet rammer Danmark, så ringer medierne til Leif.

Leif Jensen er administrerende direktør i den danske afdeling af sikkerhedsfirmaet Kaspersky Lab, og de private it-sikkerhedsfirmaer er som regel mediernes - og dermed danskernes - vigtigste kilder til information, når cyberangreb som WannaCry eller Petya rammer virksomheder og organisationer.

For nylig efterspurgte nationalbankdirektør Lars Rohde et centralt organ til at stå for hele Danmarks it-sikkerhed med deltagelse af blandt andet Center for Cybersikkerhed (CFCS), og samtidig har forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) lagt op til at udvide beføjelserne hos CFCS.

Men ifølge Leif Jensen vil det være en fejl at centralisere private virksomheder og organisationers it-sikkerhed under CFCS.

For selvom han anerkender efterretningstjenestens evner, finder han det af praktiske årsager problematisk at placere ansvaret for de danske virksomheder, organisationer og borgeres it-sikkerhed under Forsvaret.

"Forsvaret er naturligvis mere fokuseret på nationens sikkerhed og mindre på private, kommercielle aktørers sikkerhed. Og den skillevæg mellem Forsvaret og politiet, som naturligvis skal være der, gør det lidt omstændigt for dem at udveksle informationer både i forhold til forebyggelse, efterforskning og oplysning," siger Leif Jensen til Computerworld.

Private firmaer som eneste ekspertkilder

Kaspersky-direktøren er dog helt enig i behovet for et centralt organ, der kan indsamle og videreformidle relevante oplysninger om cyberangreb til danskerne.

Og selvom det er lukrativt for sikkerhedsfirmaerne at agere eksperter på landsdækkende tv, hver gang et cyberangreb rammer, så ville det ifølge Leif Jensen være bedre, hvis sikkerhedseksperterne kunne levere input til et offentligt organ, der så kunne videreformidle de relevante oplysninger, så danske virksomheder kun behøvede at orientere sig ét sted.

Han bruger det store WannaCry-angreb som eksempel:

"For mig som direktør i en privat virksomhed var det selvfølgelig super fedt, at medierne havde lyst til at høre på, hvad jeg havde at sige om sagen. Men hvis jeg skal være helt ærlig, så ville jeg foretrække, at der var en offentlig instans, der samlede alle de her informationer for os private og gav et samlet billede til almindelige borgere og virksomheder i Danmark," siger han og roser DKCERT, der overvåger forskningsnettet.

Og han foreslår oprettelsen af en lignende institution til at holde borgere og virksomheder opdateret om cyberangreb generelt.

"Vi ser i andre lande lignende organisationer, der samler informationer fra alle mulige private aktører og hvilke kilder, de ellers har, og så oplyser de helt objektivt samfundet om, hvad det er, der sker. Der bliver CERT-organisationerne i andre lande omkring os bliver brugt til."

Læs også: Dansk sikkerhedsekspert bakker fuldt op om Kaspersky: “Anklagerne ser grundløse ud”

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Project & Account Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS