Alvorlig sårbarhed understreger: Det er en skrøne, at Mac er sikrere end Windows

Apple-computere har i mange år haft ry for at være sikrere end Windows. Men en række dårlige sager understreger, at det ikke er tilfældet.

Artikel top billede

Man får da ikke malware på en mac - antivirus behøver man kun på Windows.

Sådan har ræsonnementet blandt mac-brugere lydt i årevis, og det har blandt mange været en etableret sandhed, at sikkerheden altid er i top på de dyre æble-computere.

Der findes givetvis også mere malware til Windows-computere end til Mac-ditto, men en række eksempler på gabende sikkerhedshuller understreger, at der ikke er hold i tanken om, at Apples styresystemer er sikrere end Microsofts.

Senest har en alvorlig sårbarhed i Apples nyeste styresystem til desktop betydet, at det er muligt at opnå rodadgang på Mac-computere udelukkende ved at skrive brugernavnet “root”.

Det kan du læse mere om her: Alvorlig sikkerhedsbrist i macOS: Fremmede kan få fuld adgang til din computer uden adgangskode

Og vi skal ikke længere tilbage end til oktober måned for at finde endnu et eksempel på, at Apple måtte haste-udsende sikkerhedsopdateringer til macOS.

“Det er en skrøne, at produkter fra Apple er mere sikre end andre produkter. Der er fejl i Apple-produkter, ligesom der er i andre produkter - for eksempel når man kommer til at begå sådan en fatal fejl, som vi lige har set med root-passwords,” siger Jens Monrad, der er senioranalytiker hos sikkerhedsfirmaet FireEye.

“Der er også masser af eksempler på, at man har fundet alvorlige sårbarheder i deres mobile produkter på grund af fejl. Så det passer ikke, at Apple er et mere sikkert produkt at bruge.”

Windows er populært hos it-kriminelle

Men selvom Apple-produkter ikke ser sikrere end konkurrenternes på software-niveau, så er det et faktum, at traditionelt har været langt mere malware til Windows end til Mac.

Der er blevet forfattet betydeligt mere ondsindet software til Windows end til Mac, fordi Microsofts styresystem er langt mere udbredt end Apples.

“Operativsystemer fra Apple er langt mindre eksponeret for skadelig kode, end Windows for eksempel er - og det handler om udbredelsen. Vi ser også langt mere malware rettet mod Android-enheder end mod iOS-enheder,” siger Jens Monrad.

Han tilføjer dog, at billedet langsomt ændrer sig i takt med, at Apple-computere bliver udbredt på forskellige typer arbejdspladser.

“Det giver mest mening for kriminelle at ramme den platform, der er mest udbredt, og derfor er Windows mere eksponeret end Mac. Men i de senere år har vi set en stigende mængde malware rettet mod Apple-produkter.”

“Det giver ikke mening at sige, at Mac er mere sikkert end Windows.”

Læs også: Alvorlige adgangskode-sårbarheder i macOS får Apple til at udsende hasteopdatering

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S