Alvorlig sårbarhed understreger: Det er en skrøne, at Mac er sikrere end Windows

Apple-computere har i mange år haft ry for at være sikrere end Windows. Men en række dårlige sager understreger, at det ikke er tilfældet.

Artikel top billede

Man får da ikke malware på en mac - antivirus behøver man kun på Windows.

Sådan har ræsonnementet blandt mac-brugere lydt i årevis, og det har blandt mange været en etableret sandhed, at sikkerheden altid er i top på de dyre æble-computere.

Der findes givetvis også mere malware til Windows-computere end til Mac-ditto, men en række eksempler på gabende sikkerhedshuller understreger, at der ikke er hold i tanken om, at Apples styresystemer er sikrere end Microsofts.

Senest har en alvorlig sårbarhed i Apples nyeste styresystem til desktop betydet, at det er muligt at opnå rodadgang på Mac-computere udelukkende ved at skrive brugernavnet “root”.

Det kan du læse mere om her: Alvorlig sikkerhedsbrist i macOS: Fremmede kan få fuld adgang til din computer uden adgangskode

Og vi skal ikke længere tilbage end til oktober måned for at finde endnu et eksempel på, at Apple måtte haste-udsende sikkerhedsopdateringer til macOS.

“Det er en skrøne, at produkter fra Apple er mere sikre end andre produkter. Der er fejl i Apple-produkter, ligesom der er i andre produkter - for eksempel når man kommer til at begå sådan en fatal fejl, som vi lige har set med root-passwords,” siger Jens Monrad, der er senioranalytiker hos sikkerhedsfirmaet FireEye.

“Der er også masser af eksempler på, at man har fundet alvorlige sårbarheder i deres mobile produkter på grund af fejl. Så det passer ikke, at Apple er et mere sikkert produkt at bruge.”

Windows er populært hos it-kriminelle

Men selvom Apple-produkter ikke ser sikrere end konkurrenternes på software-niveau, så er det et faktum, at traditionelt har været langt mere malware til Windows end til Mac.

Der er blevet forfattet betydeligt mere ondsindet software til Windows end til Mac, fordi Microsofts styresystem er langt mere udbredt end Apples.

“Operativsystemer fra Apple er langt mindre eksponeret for skadelig kode, end Windows for eksempel er - og det handler om udbredelsen. Vi ser også langt mere malware rettet mod Android-enheder end mod iOS-enheder,” siger Jens Monrad.

Han tilføjer dog, at billedet langsomt ændrer sig i takt med, at Apple-computere bliver udbredt på forskellige typer arbejdspladser.

“Det giver mest mening for kriminelle at ramme den platform, der er mest udbredt, og derfor er Windows mere eksponeret end Mac. Men i de senere år har vi set en stigende mængde malware rettet mod Apple-produkter.”

“Det giver ikke mening at sige, at Mac er mere sikkert end Windows.”

Læs også: Alvorlige adgangskode-sårbarheder i macOS får Apple til at udsende hasteopdatering

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S