Alvorlig sårbarhed understreger: Det er en skrøne, at Mac er sikrere end Windows

Apple-computere har i mange år haft ry for at være sikrere end Windows. Men en række dårlige sager understreger, at det ikke er tilfældet.

Artikel top billede

Man får da ikke malware på en mac - antivirus behøver man kun på Windows.

Sådan har ræsonnementet blandt mac-brugere lydt i årevis, og det har blandt mange været en etableret sandhed, at sikkerheden altid er i top på de dyre æble-computere.

Der findes givetvis også mere malware til Windows-computere end til Mac-ditto, men en række eksempler på gabende sikkerhedshuller understreger, at der ikke er hold i tanken om, at Apples styresystemer er sikrere end Microsofts.

Senest har en alvorlig sårbarhed i Apples nyeste styresystem til desktop betydet, at det er muligt at opnå rodadgang på Mac-computere udelukkende ved at skrive brugernavnet “root”.

Det kan du læse mere om her: Alvorlig sikkerhedsbrist i macOS: Fremmede kan få fuld adgang til din computer uden adgangskode

Og vi skal ikke længere tilbage end til oktober måned for at finde endnu et eksempel på, at Apple måtte haste-udsende sikkerhedsopdateringer til macOS.

“Det er en skrøne, at produkter fra Apple er mere sikre end andre produkter. Der er fejl i Apple-produkter, ligesom der er i andre produkter - for eksempel når man kommer til at begå sådan en fatal fejl, som vi lige har set med root-passwords,” siger Jens Monrad, der er senioranalytiker hos sikkerhedsfirmaet FireEye.

“Der er også masser af eksempler på, at man har fundet alvorlige sårbarheder i deres mobile produkter på grund af fejl. Så det passer ikke, at Apple er et mere sikkert produkt at bruge.”

Windows er populært hos it-kriminelle

Men selvom Apple-produkter ikke ser sikrere end konkurrenternes på software-niveau, så er det et faktum, at traditionelt har været langt mere malware til Windows end til Mac.

Der er blevet forfattet betydeligt mere ondsindet software til Windows end til Mac, fordi Microsofts styresystem er langt mere udbredt end Apples.

“Operativsystemer fra Apple er langt mindre eksponeret for skadelig kode, end Windows for eksempel er - og det handler om udbredelsen. Vi ser også langt mere malware rettet mod Android-enheder end mod iOS-enheder,” siger Jens Monrad.

Han tilføjer dog, at billedet langsomt ændrer sig i takt med, at Apple-computere bliver udbredt på forskellige typer arbejdspladser.

“Det giver mest mening for kriminelle at ramme den platform, der er mest udbredt, og derfor er Windows mere eksponeret end Mac. Men i de senere år har vi set en stigende mængde malware rettet mod Apple-produkter.”

“Det giver ikke mening at sige, at Mac er mere sikkert end Windows.”

Læs også: Alvorlige adgangskode-sårbarheder i macOS får Apple til at udsende hasteopdatering

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car