Alvorlig sårbarhed understreger: Det er en skrøne, at Mac er sikrere end Windows

Apple-computere har i mange år haft ry for at være sikrere end Windows. Men en række dårlige sager understreger, at det ikke er tilfældet.

Artikel top billede

Man får da ikke malware på en mac - antivirus behøver man kun på Windows.

Sådan har ræsonnementet blandt mac-brugere lydt i årevis, og det har blandt mange været en etableret sandhed, at sikkerheden altid er i top på de dyre æble-computere.

Der findes givetvis også mere malware til Windows-computere end til Mac-ditto, men en række eksempler på gabende sikkerhedshuller understreger, at der ikke er hold i tanken om, at Apples styresystemer er sikrere end Microsofts.

Senest har en alvorlig sårbarhed i Apples nyeste styresystem til desktop betydet, at det er muligt at opnå rodadgang på Mac-computere udelukkende ved at skrive brugernavnet “root”.

Det kan du læse mere om her: Alvorlig sikkerhedsbrist i macOS: Fremmede kan få fuld adgang til din computer uden adgangskode

Og vi skal ikke længere tilbage end til oktober måned for at finde endnu et eksempel på, at Apple måtte haste-udsende sikkerhedsopdateringer til macOS.

“Det er en skrøne, at produkter fra Apple er mere sikre end andre produkter. Der er fejl i Apple-produkter, ligesom der er i andre produkter - for eksempel når man kommer til at begå sådan en fatal fejl, som vi lige har set med root-passwords,” siger Jens Monrad, der er senioranalytiker hos sikkerhedsfirmaet FireEye.

“Der er også masser af eksempler på, at man har fundet alvorlige sårbarheder i deres mobile produkter på grund af fejl. Så det passer ikke, at Apple er et mere sikkert produkt at bruge.”

Windows er populært hos it-kriminelle

Men selvom Apple-produkter ikke ser sikrere end konkurrenternes på software-niveau, så er det et faktum, at traditionelt har været langt mere malware til Windows end til Mac.

Der er blevet forfattet betydeligt mere ondsindet software til Windows end til Mac, fordi Microsofts styresystem er langt mere udbredt end Apples.

“Operativsystemer fra Apple er langt mindre eksponeret for skadelig kode, end Windows for eksempel er - og det handler om udbredelsen. Vi ser også langt mere malware rettet mod Android-enheder end mod iOS-enheder,” siger Jens Monrad.

Han tilføjer dog, at billedet langsomt ændrer sig i takt med, at Apple-computere bliver udbredt på forskellige typer arbejdspladser.

“Det giver mest mening for kriminelle at ramme den platform, der er mest udbredt, og derfor er Windows mere eksponeret end Mac. Men i de senere år har vi set en stigende mængde malware rettet mod Apple-produkter.”

“Det giver ikke mening at sige, at Mac er mere sikkert end Windows.”

Læs også: Alvorlige adgangskode-sårbarheder i macOS får Apple til at udsende hasteopdatering

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job