Alvorlig sårbarhed understreger: Det er en skrøne, at Mac er sikrere end Windows

Apple-computere har i mange år haft ry for at være sikrere end Windows. Men en række dårlige sager understreger, at det ikke er tilfældet.

Artikel top billede

Man får da ikke malware på en mac - antivirus behøver man kun på Windows.

Sådan har ræsonnementet blandt mac-brugere lydt i årevis, og det har blandt mange været en etableret sandhed, at sikkerheden altid er i top på de dyre æble-computere.

Der findes givetvis også mere malware til Windows-computere end til Mac-ditto, men en række eksempler på gabende sikkerhedshuller understreger, at der ikke er hold i tanken om, at Apples styresystemer er sikrere end Microsofts.

Senest har en alvorlig sårbarhed i Apples nyeste styresystem til desktop betydet, at det er muligt at opnå rodadgang på Mac-computere udelukkende ved at skrive brugernavnet “root”.

Det kan du læse mere om her: Alvorlig sikkerhedsbrist i macOS: Fremmede kan få fuld adgang til din computer uden adgangskode

Og vi skal ikke længere tilbage end til oktober måned for at finde endnu et eksempel på, at Apple måtte haste-udsende sikkerhedsopdateringer til macOS.

“Det er en skrøne, at produkter fra Apple er mere sikre end andre produkter. Der er fejl i Apple-produkter, ligesom der er i andre produkter - for eksempel når man kommer til at begå sådan en fatal fejl, som vi lige har set med root-passwords,” siger Jens Monrad, der er senioranalytiker hos sikkerhedsfirmaet FireEye.

“Der er også masser af eksempler på, at man har fundet alvorlige sårbarheder i deres mobile produkter på grund af fejl. Så det passer ikke, at Apple er et mere sikkert produkt at bruge.”

Windows er populært hos it-kriminelle

Men selvom Apple-produkter ikke ser sikrere end konkurrenternes på software-niveau, så er det et faktum, at traditionelt har været langt mere malware til Windows end til Mac.

Der er blevet forfattet betydeligt mere ondsindet software til Windows end til Mac, fordi Microsofts styresystem er langt mere udbredt end Apples.

“Operativsystemer fra Apple er langt mindre eksponeret for skadelig kode, end Windows for eksempel er - og det handler om udbredelsen. Vi ser også langt mere malware rettet mod Android-enheder end mod iOS-enheder,” siger Jens Monrad.

Han tilføjer dog, at billedet langsomt ændrer sig i takt med, at Apple-computere bliver udbredt på forskellige typer arbejdspladser.

“Det giver mest mening for kriminelle at ramme den platform, der er mest udbredt, og derfor er Windows mere eksponeret end Mac. Men i de senere år har vi set en stigende mængde malware rettet mod Apple-produkter.”

“Det giver ikke mening at sige, at Mac er mere sikkert end Windows.”

Læs også: Alvorlige adgangskode-sårbarheder i macOS får Apple til at udsende hasteopdatering

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job