Alvorlige adgangskode-sårbarheder i macOS får Apple til at udsende hasteopdatering

To alvorlige sårbarheder i Apples Mac-styresystemet, der potentielt kan give it-kriminelle adgang til dine adgangskoder, får nu selskabet til at udsende en hasteopdatering.

Artikel top billede

Det er kun få uger siden, at Apple frigav den nyeste udgave af macOS, High Sierra.

Alligevel udsender selskabet nu en hasteopdatering til styresystemet, der kan installeres gratis på alle Mac-computere fra 2010 og nyere.

Opdateringen, macOS High Sierra 10.13, lukker to sårbarheder, meddeler Apple.

Læs også: Næste version af MacOS klar: Nu kan du gratis hente High Sierra til din Mac

Den ene sårbarhed betyder, at en angriber kan få adgang til en krypteret udgave af Apple File System (APFS). Det kan ske, hvis brugeren har sat et adgangskode-hint op i Diskværktøj - selve adgangskoden bliver nemlig opbevaret som hintet.

Den anden sårbarhed betyder, at en ondsindet applikation har mulighed for at opsnappe adgangskoder fra Apples keychain-løsning, der anvendes, når man skal logge ind fra forskellige Apple-enheder på de samme tjenester.

En sikkerhedsekspert viser herunder, hvorfor især den første sårbarhed i High Sierra er ganske alvorlig:

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S