Kunstig intelligens bliver hypet som aldrig før: Det kan være en boble, der er på vej til at eksplodere med et brag

Der investeres i kunstig intelligens som aldrig før, men den teknologiske udvikling er langt fra så fremskreden, som man kan forledes til at tro.

Artikel top billede

(Foto: Yannis Ntousiopoulos)

Der har aldrig før været talt så meget om kunstig intelligens, som der bliver gjort i dag.

Men ifølge det amerikanske tidskrift MIT Technology Review er maskinerne langt fra så intelligente, som mange forledes til at tro.

“Der er helt klart en kunstig intelligens-boble lige nu. Spørgsmålet er om boblen vil briste som dot.com-boblen, eller om luften bare langsomt vil sive ud af den," siger Michael Wooldridge, der er chef for kunstig intelligens-afdeling på universitetet i Oxford, til MIT Technology Review.

Læs også: Her er det buzzword som alle topledere i øjeblikket kaster om sig med

Topchefer elsker at tale om kunstig intelligens

I disse år hitter kunstig intelligens blandt topcheferne i erhvervslivet, som i øjeblikket kaster om sig med begrebet.

Ifølge en undersøgelse foretaget af mediet Buzzfeed News nævnte 244 virksomhedsledere kunstig intelligens i deres såkaldte earnings call i første kvartal af 2017, mens blot seks virksomheder nævnte det i første kvartal i 2013.

Samtidig viser en ny rapport kaldet AI Index, der er udarbejdet af forskere fra blandt andet Stanford University og MIT i USA, at kunstig intelligens stadigvæk er langt fra at kunne konkurrere med mennesker, selvom tech-industrien investerer kraftigt i området.

Eksempelvis viser rapporten, at venture-kapital-industriens investeringer i virksomheder, der udvikler kunstig intelligens er blevet seks-doblet siden 2000 og i samme perioder er der kommet 14 gange så mange startups, der beskæftiger sig med kunstig intelligens.

Bemærkelsesværdige fremskridt

Erik Brynjolfsson, der er medforfatter til rapporten og professor ved MIT, påpeger dog, at der gennem de seneste år også er sket en række bemærkelsesværdige fremskridt på området.  Især inden for foto- og stemmegenkendelse.

“Der er ingen tvivl om at der er sket flere gennembrud de seneste år, men det står også klart, at vi lang vej fra en generel kunstig intelligens,” siger han til MIT Technology Review.

Læs også: 
Gartner: It-leverandører oversælger kunstig intelligens og skaber betydelig forvirring blandt kunderne

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse