Kunstig intelligens bliver hypet som aldrig før: Det kan være en boble, der er på vej til at eksplodere med et brag

Der investeres i kunstig intelligens som aldrig før, men den teknologiske udvikling er langt fra så fremskreden, som man kan forledes til at tro.

Artikel top billede

(Foto: Yannis Ntousiopoulos)

Der har aldrig før været talt så meget om kunstig intelligens, som der bliver gjort i dag.

Men ifølge det amerikanske tidskrift MIT Technology Review er maskinerne langt fra så intelligente, som mange forledes til at tro.

“Der er helt klart en kunstig intelligens-boble lige nu. Spørgsmålet er om boblen vil briste som dot.com-boblen, eller om luften bare langsomt vil sive ud af den," siger Michael Wooldridge, der er chef for kunstig intelligens-afdeling på universitetet i Oxford, til MIT Technology Review.

Læs også: Her er det buzzword som alle topledere i øjeblikket kaster om sig med

Topchefer elsker at tale om kunstig intelligens

I disse år hitter kunstig intelligens blandt topcheferne i erhvervslivet, som i øjeblikket kaster om sig med begrebet.

Ifølge en undersøgelse foretaget af mediet Buzzfeed News nævnte 244 virksomhedsledere kunstig intelligens i deres såkaldte earnings call i første kvartal af 2017, mens blot seks virksomheder nævnte det i første kvartal i 2013.

Samtidig viser en ny rapport kaldet AI Index, der er udarbejdet af forskere fra blandt andet Stanford University og MIT i USA, at kunstig intelligens stadigvæk er langt fra at kunne konkurrere med mennesker, selvom tech-industrien investerer kraftigt i området.

Eksempelvis viser rapporten, at venture-kapital-industriens investeringer i virksomheder, der udvikler kunstig intelligens er blevet seks-doblet siden 2000 og i samme perioder er der kommet 14 gange så mange startups, der beskæftiger sig med kunstig intelligens.

Bemærkelsesværdige fremskridt

Erik Brynjolfsson, der er medforfatter til rapporten og professor ved MIT, påpeger dog, at der gennem de seneste år også er sket en række bemærkelsesværdige fremskridt på området.  Især inden for foto- og stemmegenkendelse.

“Der er ingen tvivl om at der er sket flere gennembrud de seneste år, men det står også klart, at vi lang vej fra en generel kunstig intelligens,” siger han til MIT Technology Review.

Læs også: 
Gartner: It-leverandører oversælger kunstig intelligens og skaber betydelig forvirring blandt kunderne

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S