Kunstig intelligens bliver hypet som aldrig før: Det kan være en boble, der er på vej til at eksplodere med et brag

Der investeres i kunstig intelligens som aldrig før, men den teknologiske udvikling er langt fra så fremskreden, som man kan forledes til at tro.

Artikel top billede

(Foto: Yannis Ntousiopoulos)

Der har aldrig før været talt så meget om kunstig intelligens, som der bliver gjort i dag.

Men ifølge det amerikanske tidskrift MIT Technology Review er maskinerne langt fra så intelligente, som mange forledes til at tro.

“Der er helt klart en kunstig intelligens-boble lige nu. Spørgsmålet er om boblen vil briste som dot.com-boblen, eller om luften bare langsomt vil sive ud af den," siger Michael Wooldridge, der er chef for kunstig intelligens-afdeling på universitetet i Oxford, til MIT Technology Review.

Læs også: Her er det buzzword som alle topledere i øjeblikket kaster om sig med

Topchefer elsker at tale om kunstig intelligens

I disse år hitter kunstig intelligens blandt topcheferne i erhvervslivet, som i øjeblikket kaster om sig med begrebet.

Ifølge en undersøgelse foretaget af mediet Buzzfeed News nævnte 244 virksomhedsledere kunstig intelligens i deres såkaldte earnings call i første kvartal af 2017, mens blot seks virksomheder nævnte det i første kvartal i 2013.

Samtidig viser en ny rapport kaldet AI Index, der er udarbejdet af forskere fra blandt andet Stanford University og MIT i USA, at kunstig intelligens stadigvæk er langt fra at kunne konkurrere med mennesker, selvom tech-industrien investerer kraftigt i området.

Eksempelvis viser rapporten, at venture-kapital-industriens investeringer i virksomheder, der udvikler kunstig intelligens er blevet seks-doblet siden 2000 og i samme perioder er der kommet 14 gange så mange startups, der beskæftiger sig med kunstig intelligens.

Bemærkelsesværdige fremskridt

Erik Brynjolfsson, der er medforfatter til rapporten og professor ved MIT, påpeger dog, at der gennem de seneste år også er sket en række bemærkelsesværdige fremskridt på området.  Især inden for foto- og stemmegenkendelse.

“Der er ingen tvivl om at der er sket flere gennembrud de seneste år, men det står også klart, at vi lang vej fra en generel kunstig intelligens,” siger han til MIT Technology Review.

Læs også: 
Gartner: It-leverandører oversælger kunstig intelligens og skaber betydelig forvirring blandt kunderne

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job