Kunstig intelligens bliver hypet som aldrig før: Det kan være en boble, der er på vej til at eksplodere med et brag

Der investeres i kunstig intelligens som aldrig før, men den teknologiske udvikling er langt fra så fremskreden, som man kan forledes til at tro.

Artikel top billede

(Foto: Yannis Ntousiopoulos)

Der har aldrig før været talt så meget om kunstig intelligens, som der bliver gjort i dag.

Men ifølge det amerikanske tidskrift MIT Technology Review er maskinerne langt fra så intelligente, som mange forledes til at tro.

“Der er helt klart en kunstig intelligens-boble lige nu. Spørgsmålet er om boblen vil briste som dot.com-boblen, eller om luften bare langsomt vil sive ud af den," siger Michael Wooldridge, der er chef for kunstig intelligens-afdeling på universitetet i Oxford, til MIT Technology Review.

Læs også: Her er det buzzword som alle topledere i øjeblikket kaster om sig med

Topchefer elsker at tale om kunstig intelligens

I disse år hitter kunstig intelligens blandt topcheferne i erhvervslivet, som i øjeblikket kaster om sig med begrebet.

Ifølge en undersøgelse foretaget af mediet Buzzfeed News nævnte 244 virksomhedsledere kunstig intelligens i deres såkaldte earnings call i første kvartal af 2017, mens blot seks virksomheder nævnte det i første kvartal i 2013.

Samtidig viser en ny rapport kaldet AI Index, der er udarbejdet af forskere fra blandt andet Stanford University og MIT i USA, at kunstig intelligens stadigvæk er langt fra at kunne konkurrere med mennesker, selvom tech-industrien investerer kraftigt i området.

Eksempelvis viser rapporten, at venture-kapital-industriens investeringer i virksomheder, der udvikler kunstig intelligens er blevet seks-doblet siden 2000 og i samme perioder er der kommet 14 gange så mange startups, der beskæftiger sig med kunstig intelligens.

Bemærkelsesværdige fremskridt

Erik Brynjolfsson, der er medforfatter til rapporten og professor ved MIT, påpeger dog, at der gennem de seneste år også er sket en række bemærkelsesværdige fremskridt på området.  Især inden for foto- og stemmegenkendelse.

“Der er ingen tvivl om at der er sket flere gennembrud de seneste år, men det står også klart, at vi lang vej fra en generel kunstig intelligens,” siger han til MIT Technology Review.

Læs også: 
Gartner: It-leverandører oversælger kunstig intelligens og skaber betydelig forvirring blandt kunderne

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect