Kunstig intelligens bliver hypet som aldrig før: Det kan være en boble, der er på vej til at eksplodere med et brag

Der investeres i kunstig intelligens som aldrig før, men den teknologiske udvikling er langt fra så fremskreden, som man kan forledes til at tro.

Artikel top billede

(Foto: Yannis Ntousiopoulos)

Der har aldrig før været talt så meget om kunstig intelligens, som der bliver gjort i dag.

Men ifølge det amerikanske tidskrift MIT Technology Review er maskinerne langt fra så intelligente, som mange forledes til at tro.

“Der er helt klart en kunstig intelligens-boble lige nu. Spørgsmålet er om boblen vil briste som dot.com-boblen, eller om luften bare langsomt vil sive ud af den," siger Michael Wooldridge, der er chef for kunstig intelligens-afdeling på universitetet i Oxford, til MIT Technology Review.

Læs også: Her er det buzzword som alle topledere i øjeblikket kaster om sig med

Topchefer elsker at tale om kunstig intelligens

I disse år hitter kunstig intelligens blandt topcheferne i erhvervslivet, som i øjeblikket kaster om sig med begrebet.

Ifølge en undersøgelse foretaget af mediet Buzzfeed News nævnte 244 virksomhedsledere kunstig intelligens i deres såkaldte earnings call i første kvartal af 2017, mens blot seks virksomheder nævnte det i første kvartal i 2013.

Samtidig viser en ny rapport kaldet AI Index, der er udarbejdet af forskere fra blandt andet Stanford University og MIT i USA, at kunstig intelligens stadigvæk er langt fra at kunne konkurrere med mennesker, selvom tech-industrien investerer kraftigt i området.

Eksempelvis viser rapporten, at venture-kapital-industriens investeringer i virksomheder, der udvikler kunstig intelligens er blevet seks-doblet siden 2000 og i samme perioder er der kommet 14 gange så mange startups, der beskæftiger sig med kunstig intelligens.

Bemærkelsesværdige fremskridt

Erik Brynjolfsson, der er medforfatter til rapporten og professor ved MIT, påpeger dog, at der gennem de seneste år også er sket en række bemærkelsesværdige fremskridt på området.  Især inden for foto- og stemmegenkendelse.

“Der er ingen tvivl om at der er sket flere gennembrud de seneste år, men det står også klart, at vi lang vej fra en generel kunstig intelligens,” siger han til MIT Technology Review.

Læs også: 
Gartner: It-leverandører oversælger kunstig intelligens og skaber betydelig forvirring blandt kunderne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job