Retten vender tommelfingeren ned til forsvarere i Atea-bestikkelsessagen: Computerworld må fortsat liveblogge

Computerworld mener: Retten i Glostrup siger nej til forsvarets ønske om at forbyde Computerworlds live-blog fra retslokale F4 i Glostrup. Det er den rigtige beslutning.

Artikel top billede

(Foto: Mikkel Wenzel Andreasen)

Tusindvis af læsere har i den seneste tid dagligt fulgt Computerworlds live-blog fra retslokale F4 i Retten i Glostrup, hvor vi har dækket udviklingen i en af nyere danmarkshistories største bestikkelsessager.

Det bliver vi glædeligvis ved med, og det har vi lov og ret til, lyder det i en afgørelse fra retten torsdag formiddag, efter forsvarerne for de tiltalte i sagen onsdag forsøgte at få forbudt Computerworlds live-blog.

Forsvaret ville have forbudt vores live-blog med den begrundelse, at den kan påvirke sagen unødigt ved at give kommende vidner mulighed for at følge sagen helt tæt på, selvom de er forment adgang til retslokalet. 

Selvfølgelig skal vidner ikke påvirkes, og Computerworld står altid vagt om rettens ret til at vurdere, om dækningen er skadelig. 

Hvorfor lige nu?

Men vi kan ikke undgå at undre os over, at indvendingerne kommer nu, hvor der allerede er blevet afviklet mange retsmøder, som Computerworld alle har fulgt. 

Og om indvendingerne fra forsvarerne i virkeligheden ikke handler om at få nedtonet pressens dækningen af sagen. På samme måde, som forsvaret fra begyndelsen ønskede at få mørklagt navnene på de tiltalte - noget som retten også gik imod. 

Læs mere om sagen her: Efter masser af luksusbilag i Atea-bestikkelsesretssagen: Tiltalte it-topfolk fastholder uskyld - vil frifindes

Mens andre medier sporadisk har dækket sagens gang, har Computerworlds journalister været til stede til samtlige retsmøder, hvorfra sagen dækkes på tætteste hold via en liveblog.

Det gør vi, fordi bestikkelsessagen giver et unikt og detaljeret indblik i en kultur, som der måske er blevet hvisket om i krogene i it-branchen, men som der først nu kommer et skarpt lys på. 

Det lys er godt for branchen, hvilket de mange mails, som vi modtager om sagen, også viser. Derfor sidder Computerworld fortsat klar i retten med fingrene på tastaturet. Det gør vi også i dag.

Ikke helt slut

Læs mere om sagen her: Indsigt: Vi er halvvejs i den store Atea-retssag: Det ved vi nu om Danmarkshistoriens største bestikkelsessag

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks