Efterretningstjenester mistænker stor TDC-leverandør for spionage: TDC afviser at stille op til interview

Amerikanske efterretningstjenester advarer mod at bruge hardware fra Huawei, der også leverer også TDC's netværk. TDC afviser at forholde sig til anklagerne.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Leverandøren af Danmarks største mobilnet mistænkes af amerikanske efterretningstjenester for spionage.

Både NSA, CIA og FBI advarer i disse dage amerikanske borgere mod at bruge produkter fra Huawei, der både driver TDC's netværk og leverer udstyret til det.

Efterretningstjenesterne mistænker den kinesiske teknologigigant for spionage.

Hos TDC afviser man at forholde sig til, at de amerikanske efterretningstjenester advarer mod den kinesiske leverandør.

Læs også: FBI, NSA og CSI om spionage-frygt: Lad være med at bruge Huawei-telefoner

TDC vil ikke stille op til interview om sagen i Computerworld.

Som et svar på Computerworlds henvendelse, har TDC's presseafdeling istedet fremsendt et citat på vegne af chief security officer, Ray Stanton.

”Sikkerhed er naturligvis en top-prioritering i TDC Group,” lyder det indledningsvist fra CSO'en via presseafdelingen. 

Men det er ikke muligt at få TDC til at svare på, hvordan man forholder sig til, at en leverandør er mistænkt for spionage.

“Ud over det kommenterer vi generelt ikke på samarbejdet med vores forretningspartnere,” hedder det i den skriftlige kommentar.

Nye toner

Anklagerne fra de amerikanske efterretningstjenester går på, at Huawei vil yde indflydelse på vegne af den kinesiske regering.

Det er ikke første gang, Huawei beskyldes for den slags. Allerede i 2012 blev der sat spørgsmålstegn ved TDC's samarbejde med det kinesiske firma.

Dengang var TDC dog anderledes villig til at erklære sin tillid til Huawei, og presserådgiver Rasmus Avnskjold forklarede dengang, at der er streng kontrol fra myndighederne, når TDC indleder samarbejder med sine partnere.

Læs også: Telia og TDC stoler fuldt ud på stærkt kritiseret it-firma

"Hvordan forhandlingerne så foregår, det er af konkurrencemæssige hensyn ikke noget, vi går offentligt med. Men de danske myndigheder er fuldt oplyste om eventuelt samfundskritiske elementer i de kontrakter, vi indgår,” skrev han dengang.

"Naturligvis følger vi i TDC til enhver tid de gældende regler og anbefalinger, vi får fra myndighederne."

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra Huawei.

Læs også: TDC indgår milliardkontrakt med omstridt it-firma

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S