Efter spionageanklager fra FBI, CIA og NSA mod dansk infrastrukturleverandør: Forsvarets Efterretningstjeneste stoler stadig 100 procent på Huawei

Amerikanske efterretningstjenester advarer mod at bruge produkter fra Huawei, der også leverer TDCs netværk. Center for Cybersikkerhed ser dog ingen problemer i den kinesiske it-gigant.

Artikel top billede

De amerikanske efterretningstjenester FBI, NSA og CIA advarer alle mod at bruge mobiltelefoner fra Huawei, der mistænkes for at yde indflydelse på vegne af kinesiske myndigheder.

Den kinesiske it-gigant leverer også både udstyr til og drift af TDCs netværk, og i Danmark deler hverken virksomheder eller myndigheder tilsyneladende amerikanernes skepsis.

TDC afviser at stille op til interview om spionageanklagerne mod en af sine største leverandører, men ifølge Center for Cybersikkerhed (CFCS) skal man ikke være bange for at bruge Huawei.

“Center for Cybersikkerhed har i forhold til spionagetruslen ikke noget konkret grundlag til at fraråde smartphones fra bestemte producenter eller lande,” hedder det i en skriftlig kommentar fra CFCS.

Enten ved de amerikanske efterretningstjenester således noget, CFCS ikke ved, eller også er Center for Cybersikkerhed lodret uenig i den amerikanske vurdering.

Tilbage i 2011 advarede Forsvarets Efterretningstjeneste selv mod Huawei, men vendte siden på en tallerken.

Det kan du læse mere om her: Huawei: Fra kinesiske spionfjender til rigtige venner

Den amerikanske teleudbyder Verizon stoppede for nylig med at sælge Huawei-produkter af frygt for spionage, og livet er i det hele taget blevet sværere for udenlandske it-virksomheder på det amerikanske marked.

Myndighederne i USA fik sidste år forbud mod at bruge antivirus-software fra russiske Kaspersky Lab, på grund af mistanke om spionage - Kaspersky har til gengæld sagsøgt den amerikanske stat.

TDCs kontrakt med Huawei løber til 2020.

Læs også: Efterretningstjenester mistænker stor TDC-leverandør for spionage: TDC afviser at stille op til interview

Sikkerhedssoftware er den ultimative bagdør for hackere og spioner – kan du stole på din?

Huawei igen ramt af spionage-rygter: Snager selskabet i dine data - har vi noget at frygte?

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S