Efter spionageanklager fra FBI, CIA og NSA mod dansk infrastrukturleverandør: Forsvarets Efterretningstjeneste stoler stadig 100 procent på Huawei

Amerikanske efterretningstjenester advarer mod at bruge produkter fra Huawei, der også leverer TDCs netværk. Center for Cybersikkerhed ser dog ingen problemer i den kinesiske it-gigant.

Artikel top billede

De amerikanske efterretningstjenester FBI, NSA og CIA advarer alle mod at bruge mobiltelefoner fra Huawei, der mistænkes for at yde indflydelse på vegne af kinesiske myndigheder.

Den kinesiske it-gigant leverer også både udstyr til og drift af TDCs netværk, og i Danmark deler hverken virksomheder eller myndigheder tilsyneladende amerikanernes skepsis.

TDC afviser at stille op til interview om spionageanklagerne mod en af sine største leverandører, men ifølge Center for Cybersikkerhed (CFCS) skal man ikke være bange for at bruge Huawei.

“Center for Cybersikkerhed har i forhold til spionagetruslen ikke noget konkret grundlag til at fraråde smartphones fra bestemte producenter eller lande,” hedder det i en skriftlig kommentar fra CFCS.

Enten ved de amerikanske efterretningstjenester således noget, CFCS ikke ved, eller også er Center for Cybersikkerhed lodret uenig i den amerikanske vurdering.

Tilbage i 2011 advarede Forsvarets Efterretningstjeneste selv mod Huawei, men vendte siden på en tallerken.

Det kan du læse mere om her: Huawei: Fra kinesiske spionfjender til rigtige venner

Den amerikanske teleudbyder Verizon stoppede for nylig med at sælge Huawei-produkter af frygt for spionage, og livet er i det hele taget blevet sværere for udenlandske it-virksomheder på det amerikanske marked.

Myndighederne i USA fik sidste år forbud mod at bruge antivirus-software fra russiske Kaspersky Lab, på grund af mistanke om spionage - Kaspersky har til gengæld sagsøgt den amerikanske stat.

TDCs kontrakt med Huawei løber til 2020.

Læs også: Efterretningstjenester mistænker stor TDC-leverandør for spionage: TDC afviser at stille op til interview

Sikkerhedssoftware er den ultimative bagdør for hackere og spioner – kan du stole på din?

Huawei igen ramt af spionage-rygter: Snager selskabet i dine data - har vi noget at frygte?

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S