Google skal betale fem procent af sin omsætning i bøde for monopol-misbrug i Indien

De indiske konkurrencemyndigheder tildeler Google en svidende kindhest for at misbruge sin dominans på søgemarkedet.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Google skal betale 1,36 milliarder rupees - cirka 127 millioner kroner - til den indiske statskasse i bøde for at have misbrugt sin dominerende markedsposition for egen vindings skyld.

Sådan lyder det fra de indiske konkurrencemyndigheder, CCI (Competition Commission of India).

CCI mener, at Googles indiske forretning har udnyttet sin position på søgemarkedet til at skabe ‘search bias,’ som det hedder.

“Googles adfærd har skadet både konkurrenter og brugere. Google har udnyttet sin dominans på markedet for søgninger til at styrke sin egen position,” lyder det fra CCI i en afgørelse på hele 190 sider.

127 millioner kroner kan forekomme for ingenting for et af verdens største og mest indbringende selskaber.

Google anlåes eksempelvis alene i Danmark at omsætte for mere end to milliarder kroner om året. En stor del af dette beløb faktureres fra Irland, hvor Google har europæisk hovedkvarter.

Den indiske svarer imidlertid til fem procent af Googles gennemsnitlige indiske omsætning.

Google meddeler, at selskabet nu vil gennemgå afgørelsen fra CCI, inden selskabet vil beslutte sig for, hvordan det vil stille sig.

Selskabet er for tiden også involveret i en stor monopol-sag i EU, der i fjor tildelte selskabet en kæmpebøde på 2,4 milliarder euro - 18 milliarder kroner -  for at fremme sin egen forretning og holde rivaliserende selskaber uden for.

Det kan du læse mere om her: EU's milliardsag om Google Search afgjort: Men EU's afgørelse indeholder flere svagheder, så sagen er næppe slut

Google har anket denne afgørelse, og sagen pågår.

Læs også:

Google efter kæmpebøde: Er uenig og overvejer at anke: "Gavner både os, brugere og annoncørerne"

Tysk domstol: Facebooks data-indsamling om brugerne er hujende ulovlig

Google nægter at acceptere gigant-bøde fra EU: Anker opsigtsvækkende dom

Margrethe Vestager udsteder den ene kæmperegning efter den anden - her er alle EU’s sager mod tech-giganterne

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics