Google skal betale fem procent af sin omsætning i bøde for monopol-misbrug i Indien

De indiske konkurrencemyndigheder tildeler Google en svidende kindhest for at misbruge sin dominans på søgemarkedet.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Google skal betale 1,36 milliarder rupees - cirka 127 millioner kroner - til den indiske statskasse i bøde for at have misbrugt sin dominerende markedsposition for egen vindings skyld.

Sådan lyder det fra de indiske konkurrencemyndigheder, CCI (Competition Commission of India).

CCI mener, at Googles indiske forretning har udnyttet sin position på søgemarkedet til at skabe ‘search bias,’ som det hedder.

“Googles adfærd har skadet både konkurrenter og brugere. Google har udnyttet sin dominans på markedet for søgninger til at styrke sin egen position,” lyder det fra CCI i en afgørelse på hele 190 sider.

127 millioner kroner kan forekomme for ingenting for et af verdens største og mest indbringende selskaber.

Google anlåes eksempelvis alene i Danmark at omsætte for mere end to milliarder kroner om året. En stor del af dette beløb faktureres fra Irland, hvor Google har europæisk hovedkvarter.

Den indiske svarer imidlertid til fem procent af Googles gennemsnitlige indiske omsætning.

Google meddeler, at selskabet nu vil gennemgå afgørelsen fra CCI, inden selskabet vil beslutte sig for, hvordan det vil stille sig.

Selskabet er for tiden også involveret i en stor monopol-sag i EU, der i fjor tildelte selskabet en kæmpebøde på 2,4 milliarder euro - 18 milliarder kroner -  for at fremme sin egen forretning og holde rivaliserende selskaber uden for.

Det kan du læse mere om her: EU's milliardsag om Google Search afgjort: Men EU's afgørelse indeholder flere svagheder, så sagen er næppe slut

Google har anket denne afgørelse, og sagen pågår.

Læs også:

Google efter kæmpebøde: Er uenig og overvejer at anke: "Gavner både os, brugere og annoncørerne"

Tysk domstol: Facebooks data-indsamling om brugerne er hujende ulovlig

Google nægter at acceptere gigant-bøde fra EU: Anker opsigtsvækkende dom

Margrethe Vestager udsteder den ene kæmperegning efter den anden - her er alle EU’s sager mod tech-giganterne

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S