Morgen-briefing: EU: Facebook og Google skal fjerne materiale inden en time / Dansk dynefirma reddet fra konkurs af it / Sky vil vise Netflix i fjernsynet

EU: Facebook og Google skal fjerne materiale inden en time. Dansk dynefirma reddet fra konkurs af it. Sky vil vise Netflix i fjernsynet. YouTube sagsøgt for at blokere for ansættelse af mænd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne fredag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

EU: Facebook og Google skal fjerne materiale inden en time

EU forlanger, at sociale medier som Google, Facebook, Twitter og andre etablerer ordninger, så de bliver i stand til at fjerne terrorist-materiale og anden ulovligt indhold inden for en time efter, at det er blevet opdaget.

“Vi er nødt til at reagere hurtigere mod terrorist-propaganda og anden ulovlig indhold, som udgør en alvorlig trussel mod borgernes sikkerhed og fundamentale rettigheder,” lyder det fra Andrus Ansip fra EU-Kommissionen, skriver Financial Times.

Dansk dynefirma reddet fra konkurs af it

Den danske dyneproducent Dykon er blevet reddet fra konkurs af heftig automatisering via blandt andet it-systemer.

Dykon - der ligger uden for Kolding - er ifølge Børsen netop blevet solgt til kapitalfonden Erhvervsinvest, men var for 10 år siden på konkursens rand.

Da ejeren Jens Fredholm pludselig døde i 2007, blev it-manden Petwer Bøgh Petersen kaldt hjem fra Kina for at overtage posten som direktør. 

Ifølge Børsen besluttede han sig for at holde produktionen i Danmark fremfor at flytte den til eksempelvis Kina. Medarbejderstaben blev skåret ned fra 140 til 70 mand, og der blev automatiseret i stor stil.

“Det betød blandt andet, at arbejdet i dyneproducentens fjervaskeri pludselig kunne klares af én person, hvor der tidligere stod 16,” skriver avisen.

Sky vil vise Netflix i fjernsynet

Den britiske mediegigant Sky har indgået aftale med Netflix om at kunne tilføje Netflix til Skys tv-pakker.

Netflix er i dag en alvorlig konkurrent til den klassiske tv-industri med sine mere end 118 millioner betalende brugere.

Med aftalen bliver Sky i stand til at give ‘kunderne adgang til endnu mere underholdning på selskabets platform,” som det hedder.

Netflix bliver indlemmet i Sky Q i Storbritannien og Irland senere i år. Senere følger Tyskland, Østrig og Italien.

YouTube sagsøgt for at blokere for ansættelse af mænd

YouTube er blevet sagsøgt af den tidligere Google- og YouTube-medarbejder Arne Wilberg.

Han mener, at YouTube i fjor vedtog en intern regel om, at selskabet ikke ville ansætte hvide og asiatiske mænd til tekniske job, da YouTube havde opsat nogle mål for race- og kønsdiversitet, som selskabet ville nå.

Ifølge Arne Wilberg fik YouTubes HR-afdeling i fjor direkte besked på at aflyse alle jobsamtaler med ansøgere, som ikke var kvinder, sorte eller af spansk afstamning.

Google afviser blankt beskyldningerne.

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S