Teleselskaberne venter spændt på mandagens teleudspil: Regeringen bør først og fremmest stimulere investeringer og nedbringe teleselskabernes omkostninger

"Vi savner en rød tråd, der handler om at stimulere investeringer, nedbringe barrierer og gøre selskabernes omkostninger mindre," lyder det fra telebranchens organisation.

Artikel top billede

(Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

Balancen er gået fløjten i telepolitikken i de seneste mange år, mener brancheorganisationen Teleindustrien. Men nu har politikerne chancen for en genopretning, for mandag kommer regeringen med et udspil til et nyt teleforlig.

Det kan du læse mere om her: Efter lang tids venten: Nu kommer regeringens store teleudspil - skal afløse 19 år gammel teleaftale

“Der er masser af eksempler på politisk bestemte reguleringer, som pålægger branchen store omkostninger, men som ikke samtidig har fokus på at gøre noget ved barriererne for udrulningen”, siger Jakob Willer fra Teleindustrien.

Han mener, at den forbrugerpolitiske dagsorden, der blandt andet handler om dækningskrav i udkantsområder, har taget overhånd.

“Det er en forståelig prioritering for politikere, der gerne vil genvælges, men man misforstår telepolitikken, hvis man tror, det er ambitiøst alene at fremføre en forbrugerpolitisk dagsorden. Det, der for alvor kommer forbrugerne til gavn, er en god og effektiv erhvervspolitik”, siger Jakob Willer.

“Vi har forståelse for, at man stiller krav om dækningsprocenter i frekvensauktioner for at sikre dækningen i udkantsområder - den ambition deler vi. Man skal bare sørge for, at man i politikken har en balance, så de krav, man stiller, ikke går ud over det store flertal”, siger han.

Savner andet fokus

Helt overordnet set mener Teleindustrien, at der er et klart behov for et teleforlig, som først og fremmest har et stærkt industripolitisk og erhvervspolitisk fokus.

“Vi efterlyser en klar anerkendelse af, at det er private selskabers investeringer og et velfungerende marked, som afgør, at vi har en digital infrastruktur i verdensklasse. Det handler om at fastholde de grundlæggende principper om markedsbaseret udrulning og teknologineutralitet i reguleringen”, siger Jakob Willer.

“Vi savner simpelthen en rød tråd, der handler om at stimulere investeringer, nedbringe barrierer og gøre selskabernes omkostninger mindre. Og så skal initiativerne fungere på tværs at de ministerier, der regulerer teleindustrien - for eksempel forsvarsministeriet, justitsministeriet og kulturministeriet”, siger han.

Hvad med en decideret vækstplan?

En decideret regerings-vækstplan for telemarkedet på linje med planerne for Life Science og Det Blå Danmark kunne Teleindustrien også godt ønske sig.

“Alle danske virksomheder står over for en digitaliseringsbølge, og her er det afgørende med en ordentlig digital infrastruktur”, siger Jakob Willer.

Ikke udsigt til prisfald

Han forudser ikke, at det vil vælte ind med nye aktører på telemarkedet i Danmark, hvis Teleindustriens ønsker til en nyt teleforlig bliver virkelighed. Og priserne vil heller ikke nødvendigvis falde.

“Der er over 100 teleselskaber i Danmark, og i virkeligheden er der behov for en konsolidering blandt dem. Priserne vil heller ikke nødvendigvis falde som følge af en nyt teleforlig. Det vigtige må være en fornuftig og sund balance mellem kvalitet, omkostninger og pris. Hvis vi har et velfungerende marked, er det der, prisen bliver fastsat”, siger Jakob Willer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse