Sikkerhedsfolk finder sårbarhed i AMD-processorer: Ryzen og Epyc ramt - men passer det?

Et lille sikkerhedsfirma har fundet 13 sårbarheder i nogle af AMD’s mest udbredte processorer. Men har de selv rent mel i posen?

Artikel top billede

Det lille israelske it-sikkerhedsfirma CTS-Labs med blot seks medarbejdere hævder, at det har opdaget 13 sårbarheder i nogle af chip-giganten AMD’s mest udbredte processorer.

Opdagelsen har fået stor opmærksomhed i tech-medier over hele verden - ikke mindst fordi sårbarhederne ifølge CTS-Labs findes i blandt andet AMD’s Ryzen- og Epyc-processorer. Men samtidig bliver der sat spørgsmåltegn ved motiverne hos sikkerhedsfirmaet.

Sagen handler om AMDs populære processorer, som i dag anvendes i millioner af enheder verden over: Ryzen i pc’er og Epyc i servere.

Det israelske selskab har angiveligt opdaget fire mulige angreb med kodenavnene Masterkey, Ryzenfall, Fallout og Chimera.

Det skriver CTS-Labs i denne bulletin: Severe security advisory on AMD-processors.

Normalt regnes hovedproblemet for sårbarheder at findes i software, men hardware-sårbarheder er for alvor kommet i fokus med opdagelsen af Spectre- og Meltdown-sårbarhederne i januar.

AMD: For lidt tid
AMD bekræfter, at det har modtaget en henvendelse fra selskabet om mulige sårbarheder. Normalt giver sikkerhedsfirmaerne de ramte producenter 90 dage til at reagere, inden de offentliggør deres opdagelser.

Men AMD meddeler, at selskabet ‘netop’ har modtaget oplysninger om disse sårbarheder.

“Sikkerhed har topprioritet hos AMD, og vi undersøger nu disse meldinger, som vi lige har modtaget, for at forstå metodologi og oplysningernes grundlag,” lyder det fra AMD.

“Dette selskab [CTS Labs, red] har indtil nu ikke været kendt af AMD, og det er usædvanligt for et sikkerhedsfirma at publicere opdagelser til pressen uden at give det ramte selskab en rimelig tidsfrist til at undersøge og adressere opdagelserne,” lyder det fra AMD.

ArsTechinca har også påpeget, at der er lidt sære omstændigheder ved CTS-afsløringen. Blandt andet nævnes det, at der er tilføjet en disclaimer til sikkerhedsrapporten, hvor der står:

"You are advised that we may have, either directly or indirectly, an economic interest in the performance of the securities of the companies whose products are the subject of our reports."

Det vil sige, at CTS kan have interesse i at AMDs klarer sig dårligt.

Og i disclaimeren nævnens det ligeledes, at afsløringen af sårbarhederne ikke er "statements of fact," men i stedet er holdningsbaserede.

Ifølge ArsTechica er en disclaimer af denne karakter højest usædvanlig. Derfor maner det amerikanske medie til besindighed, men understreger dog samtidig, at der kan være noget om snakken:

"People who rely on AMD chips shouldn't panic, but they also shouldn't discount the warnings contained in the report, despite the questionable motivations for its release."

Opdatering: Der er tilsyneladende noget om snakken siger de eksperter, som Computerworld har talt med

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse