Fremtidens storage-løsninger er ikke, hvad de har været

Klumme: Det er ikke let at vide hvilken storage-løsning, der er bedst med så mange forskellige løsninger og leverandører.

Artikel top billede

(Foto: bluebay2014 / bluebay2014)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for skribentens synspunkter.

Vi alle med sikkerhed, at lagringsarkitekturen og lagringsteknikken udvikles hurtigt og at det, som var rigtigt for bare nogle år siden, kan være helt forkert i dag.

Et eksempel på en sådan ”etableret sandhed” — som dog er misvisende — er det, som flash-teknologien betyder for fremtidens lagringsløsninger.

Flash-leverandørerne hævder ofte, at priserne på flash (SSD) snart er på niveau med de traditionelle harddiske (HDD).

Men sammenligningen holder ikke, da beregningerne ikke tager højde for, at kapaciteten på HDD ofte er langt større, og at storage-løsningen ikke bare skal vurderes ud fra hastigheden i lagermedierne, men som en helhed.

Der udvikles fortsat

Selv om prisen per gigabyte falder på SSD-enhederne i forhold til traditionelle harddiske (HDD), så udvikles der fortsat på begge typer lagermedier.

Oprindelig var SSD-drev 20 gange dyrere end HDD-drev, men prisen på ydelsen målt i kapacitet og responstider er fortsat inden for en overskuelig årrække billigere for HDD-baserede løsninger end tilsvarende SSD-løsninger i de etablerede storage-miljøer med den nuværende lagringsarkitektur.

IDC forudså fornylig, at den samlede datamængde i verden vil 10-dobles frem til 2025, og at 60 procent af datamængden vil blive skabt af virksomheder.

Efterspørgslen kender ingen grænser.

Kunderne er derfor blevet mere og mere interesserede i strategierne hos deres lagerleverandører og har lært at skelne mellem markedsføring for at opnå markedsandele og innovation, der giver reelle kundefordele og omkostningsfordele.

Prisforskellen mellem SSD og de HDD-løsninger, som resten af lagringsmiljøet bygger på, er stadig stor og forventes at være det i overskuelig fremtid.

Selvom det forudses, at prisen på flash vil blive halveret inden for tre år og falde med 75 procent om seks år, er det alt for langsomt for et marked, der altså ifølge IDC forventes at vokse kraftigt.

Lagermedierne er vigtige for, hvordan den samlede lagringsløsning præsterer.

Men at begynde med hardware som en løsning på problemet med et voksende behov for mere kapacitet og højere ydeevne, er at vælge at overgive sig til problemet og se størstedelen af it-budgettet helt unødigt forsvinde som dug for solen.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling. 

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt? 

Læs vores klumme-guidelines og send os noget tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-koordinator: Vil du støtte FMI med opbygningen af Forsvaret i Ballerup?

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS