Morgen-briefing: Kæmpe pladeselskaber forlader Spotify / Netcompany-boss: Vi overvejede ikke at lade os opkøbe / Facebook rykker rundt i ledelsen

Pladeselskaber sælger deres Spotify-aktier. Netcompany ville ikke sælges til en stor udenlandsk spiller og Facebook foretager stor ledelsesmæssig rokade.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne tirsdag morgen v/ Steffen Villadsen, der igen i dag afløser jeres sædvanlige morgenhane, Dan Jensen. Han er dog tilbage på broen senere i dag.

Kæmpe pladeselskaber forlader Spotify

Nogle er verden største pladeselskaber har valgt at sælge store dele af deres Spotify-aktier.

Det skriver Finans.

Kort efter børsnoteringen i april valgte Sony at sælge halvdelen af sine aktier, og nu følger en anden stor spiller samme spor. Warner Music har valgt at skille sig af med 75 procent af sine aktier, hvilket svarer til en værdi på 400 millioner kroner, skriver finansmediet.

Læs mere om Spotify her: Spotify pludselig 161 milliarder kroner værd efter børsnotering - nu skal det notorisk underskudsramte firma til at tjene penge

Begge selskaber satte tryk på Spotify's tidlige udvikling med kapitalindsprøjtninger, men nu vil selskaberne altså realisere gevinsten.

Hos Warner Music understreger man, at det ikke har noget at gøre med, at man har mistet troen på hverken Spotify eller musik på abonnementsbasis.

Netcompany-boss: Vi overvejede ikke at lade os opkøbe

André Rogaczewski var ét stort smil, da han i går endelig kunne bekræfte, at Netcompany er klar til at gå på børsen.

Samtidigt står det klart, at stifterne vil beholde en del af aktierne selv, ligesom topchefen bekræfter, at det ikke har været på tale at sælge virksomheden til en stor udenlandsk spiller. Det skriver Børsen.

Topchefen forklarer, at virksomheden ikke har ønsket, at en stor spiller fra udlandet skulle komme og "tage æren" for Netcompany's arbejde.

"Jeg kan ikke se, hvorfor vi ikke skulle gå ud og fortælle den historie og gøre det til en succes i andre lande, frem for at nogle skal komme og benytte os. Vi er store nok nu til at gøre det til en succes og en vindermodel andre steder. Det foretrækker jeg, frem for at vi bare skal blive en del af noget andet. Det giver ingen mening for mig," siger André Rogaczewski til Børsen.

Læs mere her: Netcompany melder selv ud: Vi overvejer børsnotering i København

Det forventes at børsnoteringen af Netcompany bliver den første større danske notering i år og efter Børsens oplysninger sigter man mindst efter en værdi på fem milliarder kroner.

Facebook rykker rundt i ledelsen

Ledelseslaget i et af verdens helt store tech-firmaer ryster posen.

Hos Facebook, der på det seneste har haft en lidt hård tid efter sagen om Cambridge Analytica, foretager man nu en af de største ledelsesrokader i virksomhedens 14 år lange historie.

Det skriver Wall Street Journal.

Et af de helt store træk i rokaden er, at produktchef Chris Cox nu skal stå i spidsen for både Facebook, Instagram, WhatsApp og Messenger.

Det kan virke som noget af en mundfuld, men formålet er simplethen at få flyttet de store opkøb, man har foretaget, tættere ind mod hjertet af hovedforretningen.

Læs mere her: Facebook køber kæmpe-konkurrent for 100 milliarder kroner

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    IT Specialist til IT Drift

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos