Sikkerhedsekspert undrer sig over DDoS-ravage hos DSB: Tyder på fejl i DSB's beredskabsplan

Et stort DDoS-angreb ramte søndag aften både DSB’s billetsystem med tilhørende app og DSB.dk, men angrebet fik også DSB’s Office 365 til at gå ned. Det tyder på en mangelfuld beredskabsplan, mener sikkerhedsekspert.

Artikel top billede

DSB blev søndag aften cirka klokken 18.30 ramt af et voldsomt DDoS-angreb, som nedlagde både billetsystem med tilhørende app og DSB.dk.

Men angrebet fik også DSB’s Office 365 til at gå ned, fortæller DSB’s pressevagt.

Alle systemer var ifølge DSB oppe at køre igen klokken 03.30 i nat, men endnu i morges ved nitiden var nogle systemer ustabile på grund af angrebet. Blandt andet var DSB.dk ramt, bekræfter pressevagten.

Det faktum, at både billetsystem med tilhørende app og DSB’s interne systemer kan blive ramt så effektivt af et DDoS-angreb tyder på, at DSB’s beredskabsplan på dette område er fejlbehæftet.

Det mener sikkerhedsekspert Jens Monrad fra sikkerhedsvirksomheden FireEye.

“Det undrer mig, at det er lykkedes at forstyrre både billetsalg og tilhørende app og de interne systemer. Man må mene, at DSB er samfundskritisk infrastruktur, og derfor bliver man nødt til at tænke disse scenarier ind i sine operationelle planer. Man må gå ud fra, at systemerne er fuldstændig segmenteret og muligvis ikke benytter samme internetforbindelse”, siger han.

Der findes løsninger

Han peger på, at der findes en lang række teknologier, som er specialiseret i at afværge DDoS-angreb.

Der findes også flere internetudbydere, som har aktive værn, der forsøger at begrænse skaderne under DDoS-angreb.

“Så der skal man selvfølgelig have gjort sig sine forberedelser og indgå i dialog med sådan nogle virksomheder”, siger Jens Monrad.

Han siger dog, at det er en kompleks affære hurtigt at adressere DDoS-angreb.

Han siger også, at de tekniske løsninger er effektive, men de er nok ikke ‘100 procents løsninger’.

Kravet om at tænke DDoS-angrebsscenarier ind i beredskabsplanerne gælder alle typer virksomheder, men især virksomheder, som har samfundskritisk funktion eller en offentlig profil som eksempelvis banker.

“Hvis jeg var hos DSB, ville jeg lige nu have dialog om de teknologier, man har i huset, og med de internetudbydere, man bruger. Og som samfundskritisk virksomhed bør man have dialog med Center for Cybersikkerhed om, hvordan forhindrer, at det sker igen”, siger jens Monrad.

Han roser dog DSB for åbenhed i forbindelse med angrebet.

“For bare et par år siden ville man ikke se mange virksomheder tale offentligt om, at man var blevet angrebet”.

Læses lige nu

    Banedanmark

    Stamdatakoordinator

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS