Sikkerhedsekspert undrer sig over DDoS-ravage hos DSB: Tyder på fejl i DSB's beredskabsplan

Et stort DDoS-angreb ramte søndag aften både DSB’s billetsystem med tilhørende app og DSB.dk, men angrebet fik også DSB’s Office 365 til at gå ned. Det tyder på en mangelfuld beredskabsplan, mener sikkerhedsekspert.

Artikel top billede

DSB blev søndag aften cirka klokken 18.30 ramt af et voldsomt DDoS-angreb, som nedlagde både billetsystem med tilhørende app og DSB.dk.

Men angrebet fik også DSB’s Office 365 til at gå ned, fortæller DSB’s pressevagt.

Alle systemer var ifølge DSB oppe at køre igen klokken 03.30 i nat, men endnu i morges ved nitiden var nogle systemer ustabile på grund af angrebet. Blandt andet var DSB.dk ramt, bekræfter pressevagten.

Det faktum, at både billetsystem med tilhørende app og DSB’s interne systemer kan blive ramt så effektivt af et DDoS-angreb tyder på, at DSB’s beredskabsplan på dette område er fejlbehæftet.

Det mener sikkerhedsekspert Jens Monrad fra sikkerhedsvirksomheden FireEye.

“Det undrer mig, at det er lykkedes at forstyrre både billetsalg og tilhørende app og de interne systemer. Man må mene, at DSB er samfundskritisk infrastruktur, og derfor bliver man nødt til at tænke disse scenarier ind i sine operationelle planer. Man må gå ud fra, at systemerne er fuldstændig segmenteret og muligvis ikke benytter samme internetforbindelse”, siger han.

Der findes løsninger

Han peger på, at der findes en lang række teknologier, som er specialiseret i at afværge DDoS-angreb.

Der findes også flere internetudbydere, som har aktive værn, der forsøger at begrænse skaderne under DDoS-angreb.

“Så der skal man selvfølgelig have gjort sig sine forberedelser og indgå i dialog med sådan nogle virksomheder”, siger Jens Monrad.

Han siger dog, at det er en kompleks affære hurtigt at adressere DDoS-angreb.

Han siger også, at de tekniske løsninger er effektive, men de er nok ikke ‘100 procents løsninger’.

Kravet om at tænke DDoS-angrebsscenarier ind i beredskabsplanerne gælder alle typer virksomheder, men især virksomheder, som har samfundskritisk funktion eller en offentlig profil som eksempelvis banker.

“Hvis jeg var hos DSB, ville jeg lige nu have dialog om de teknologier, man har i huset, og med de internetudbydere, man bruger. Og som samfundskritisk virksomhed bør man have dialog med Center for Cybersikkerhed om, hvordan forhindrer, at det sker igen”, siger jens Monrad.

Han roser dog DSB for åbenhed i forbindelse med angrebet.

“For bare et par år siden ville man ikke se mange virksomheder tale offentligt om, at man var blevet angrebet”.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS