Tvivl om regeringens nye cyberstrategi: Hvor skal pengene og de mange it-folk komme fra?

Regeringens strategi til sikring af landets mest kritiske sektorer møder kritik.

Artikel top billede

(Foto: Contact me chatree@hotmail.co.th or chatree.jyy@gmail.com / Chatree Jaiyangyuen)

Der lægges op til en høj grad af egenfinansiering i regeringens cybersikkerhedsplan, når landets mest kritiske sektorer skal sikre deres it-infrastruktur mod digitale angreb.

I planen døbt ”Danmark opruster i kampen mod digitale trusler’ udpensles 25 indsatsområder hvor særligt energi-, finans-, tele-, transport-, sundheds- og søfartssektoren beregnes som særligt kritiske.

Strategi-dokumentet præciserer dog ingen konkrete tiltag i det 52 sider lange dokument, skriver finans.dk.

Finansieringen af strategien, og rekrutteringen af de nødvendige kompetencer, kan samtidig komme til at knibe.

Ifølge regeringens plan skal der investeres i alt 1,5 milliarder kroner i landets cyber- og it-sikkerhedsinfrastruktur.

Deraf stammer 1,4 milliarder kroner fra det seneste forsvarsforlig, men blandt disse midler er 900 millioner kroner i forvejen øremærkede til Centeret for Cybersikkerhed, mens de resterende 500 millioner er en reserve der først kan udløses i 2021.

Regnestykket levner derfor kun 100 millioner kroner i nye midler.

»Jeg er nødt til at sige, at det er brancherne selv, der skal afholde udgifterne til at højne sikkerheden på deres respektive områder,« sagde forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V), ved et pressemøde i Finansministeriet hvor planen blev præsenteret.

De Radikales forsvarsordfører, Martin Lidegaard, mener her, at regeringen skyder vigtige elementer i planen til hjørne, for de kritiske sektorers strategi er ikke gennemarbejdet.

”Der er jo ikke afsat en øre til sundhed eller energisektoren eller alt det andet kritiske infrastruktur, og det er helt uklart, hvor finansieringen skal komme fra,” siger Lidegaard til finans.dk og fortsætter: ”Der er en skrigende modsætning mellem de mange fine ord i strategien, og så de midler, som man har sat af til at implementere dem."

Læs også:

Her er regeringens nye cyberplan: 25 punkter skal gøre Danmark mere sikker

IT-Branchen ikke tilfreds med ny national sikkerhedsstrategi: Fyldt med store huller - se hovedtrækkene i strategien her

Forsvarets Efterretningstjeneste

Telekommunikationsingeniør til Afdeling for Elektronisk Indhentning

Københavnsområdet

Banedanmark

Stamdatakoordinator

Københavnsområdet

Banedanmark

Projektleder til IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS