Nu sker det endelig: Folketinget stemmer om GDPR - og på fredag er det lov

Klokken 10 skal folketingets partier stemme om EU's persondataforordning, der træder i kraft på fredag den 25. maj.

Artikel top billede

I dag skal folketingets partier stemme om EU's persondataforordning og dermed falder de danske tilretninger af forordningen endeligt på plads.

Tilretningenerne af den danske lovgivning er blevet finpudset helt frem til, at EU's dataforordning træder i kraft på fredag den 25. maj. Senest fik regeringen overbevist Socialdemokratiet om at stemme for loven i sidste uge, bare få uger inden loven skulle vedtaget, det skrev Politiken.

Det kan du læse mere om her: Regeringen tilføjer ny ændring til GDPR i ellevte time

Dermed ser der ud til at være flertal for Regeringens lovforslag, selvom det ikke lykkedes den at få støttepartiet, Dansk Folkeparti, med ombord.

Ifølge Altinget.dk har Dansk Folkeparti nemlig ikke tænkt sig at stemme for den nye persondatalov i dag.

Samkørsel af data deler partierne

Det er spørgsmålet om, hvornår en myndighed må samkøre data indsamlet til et andet formål.

I sidste uge blev Regeringen enig med Socialdemokratiet om, at en myndighed skal kunne samkøre data, hvis det bliver godkendt af to udvalg fra folketinget, men det er tilsyneladende ikke godt nok for Dansk Folkeparti skrev altinget.dk tidligere på ugen.

Du kan følge afstemningen direkte fra folketinget her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland