Nu sker det endelig: Folketinget stemmer om GDPR - og på fredag er det lov

Klokken 10 skal folketingets partier stemme om EU's persondataforordning, der træder i kraft på fredag den 25. maj.

Artikel top billede

I dag skal folketingets partier stemme om EU's persondataforordning og dermed falder de danske tilretninger af forordningen endeligt på plads.

Tilretningenerne af den danske lovgivning er blevet finpudset helt frem til, at EU's dataforordning træder i kraft på fredag den 25. maj. Senest fik regeringen overbevist Socialdemokratiet om at stemme for loven i sidste uge, bare få uger inden loven skulle vedtaget, det skrev Politiken.

Det kan du læse mere om her: Regeringen tilføjer ny ændring til GDPR i ellevte time

Dermed ser der ud til at være flertal for Regeringens lovforslag, selvom det ikke lykkedes den at få støttepartiet, Dansk Folkeparti, med ombord.

Ifølge Altinget.dk har Dansk Folkeparti nemlig ikke tænkt sig at stemme for den nye persondatalov i dag.

Samkørsel af data deler partierne

Det er spørgsmålet om, hvornår en myndighed må samkøre data indsamlet til et andet formål.

I sidste uge blev Regeringen enig med Socialdemokratiet om, at en myndighed skal kunne samkøre data, hvis det bliver godkendt af to udvalg fra folketinget, men det er tilsyneladende ikke godt nok for Dansk Folkeparti skrev altinget.dk tidligere på ugen.

Du kan følge afstemningen direkte fra folketinget her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS