Oracle fjerner omsider serialisering fra Java: "En forfærdelig fejl, som vi begik i 1997"

Oracle dropper nu endelig den udskældte serialiseringsmetode, som selskabet benytter i Java. "Serialisering var en forfærdelig fejl, som vi lavede i 1997," lyder det.

Artikel top billede

Gennem en årrække er Oracle blevet kritiseret for den måde, hvorpå selskabet Oracles serialiserer data på gennem Java.

Det får nu endelig det amerikanske selskab til at gøre op med serialiseringen af data. Det skriver Infoworld.

"Serialisering var en forfærdelig fejl, som vi begik i 1997," lyder det fra Mark Reinhold, chefarkitekten hos Java platform gruppen hos Oracle, til Infoworld.

Læs også: Oracle Danmark har taget drastiske midler i brug: Straffer sig selv med dummebøder, hvis selskabet fejler overfor kunderne

Han anslår, at mindst en tredjedel og op halvdelen af de sikkerhedshuller, der har været i Java-programmet, skyldes serialisering.

Sætter ikke dato på løsning

Mark Reinhold gør det desuden klart, at fjernelsen af serialiseringen længe har været et mål for Oracle.

Som erstatning for den nuværende serialiserings-teknologi vil der fremover placeres en såkaldt serialiseringsramme i platformen.

Oracle oplyser ikke, hvornår Oracle vil begynde udfasningen af den udskældte serialisering i Java.

Læs også: Oracle-boss om sin største udfordring efter et år som chef i Danmark: "Alle tror, vi er en databasevirksomhed – Oracles cloud-løsning er den bedst bevarede hemmelighed i markedet"

Har forsøgt med filtrering

Serialisering er processen, der sker, når objekter skal laves om til bytes, der kan sendes og gemmes for at kunne indlæses på et senere tidspunkt.

Oracles metode har været kritiseret massivt i de senere år, da der har været en lang række sikkerhedshuller, som hackerne har kunne udnytte.

Det har Oracle blandt andet forsøgt at løse ved at lave en filtreringsfunktion, der kan blokere serialiserings funktionerne i Java for udefrakommende kode, men den løsning har tilsyneladende heller ikke været god nok for det amerikanske selskab, som altså nu har besluttet at droppe serialisering helt.

Læs også: Det eneste problem jeg har med mit manglende dansk er, når jeg skal ringe og bestille pizza, for pizzamanden er heller ikke dansk

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job