Oracle fjerner omsider serialisering fra Java: "En forfærdelig fejl, som vi begik i 1997"

Oracle dropper nu endelig den udskældte serialiseringsmetode, som selskabet benytter i Java. "Serialisering var en forfærdelig fejl, som vi lavede i 1997," lyder det.

Artikel top billede

Gennem en årrække er Oracle blevet kritiseret for den måde, hvorpå selskabet Oracles serialiserer data på gennem Java.

Det får nu endelig det amerikanske selskab til at gøre op med serialiseringen af data. Det skriver Infoworld.

"Serialisering var en forfærdelig fejl, som vi begik i 1997," lyder det fra Mark Reinhold, chefarkitekten hos Java platform gruppen hos Oracle, til Infoworld.

Læs også: Oracle Danmark har taget drastiske midler i brug: Straffer sig selv med dummebøder, hvis selskabet fejler overfor kunderne

Han anslår, at mindst en tredjedel og op halvdelen af de sikkerhedshuller, der har været i Java-programmet, skyldes serialisering.

Sætter ikke dato på løsning

Mark Reinhold gør det desuden klart, at fjernelsen af serialiseringen længe har været et mål for Oracle.

Som erstatning for den nuværende serialiserings-teknologi vil der fremover placeres en såkaldt serialiseringsramme i platformen.

Oracle oplyser ikke, hvornår Oracle vil begynde udfasningen af den udskældte serialisering i Java.

Læs også: Oracle-boss om sin største udfordring efter et år som chef i Danmark: "Alle tror, vi er en databasevirksomhed – Oracles cloud-løsning er den bedst bevarede hemmelighed i markedet"

Har forsøgt med filtrering

Serialisering er processen, der sker, når objekter skal laves om til bytes, der kan sendes og gemmes for at kunne indlæses på et senere tidspunkt.

Oracles metode har været kritiseret massivt i de senere år, da der har været en lang række sikkerhedshuller, som hackerne har kunne udnytte.

Det har Oracle blandt andet forsøgt at løse ved at lave en filtreringsfunktion, der kan blokere serialiserings funktionerne i Java for udefrakommende kode, men den løsning har tilsyneladende heller ikke været god nok for det amerikanske selskab, som altså nu har besluttet at droppe serialisering helt.

Læs også: Det eneste problem jeg har med mit manglende dansk er, når jeg skal ringe og bestille pizza, for pizzamanden er heller ikke dansk

Annonce

KMD A/S

Senior Software Architect

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist til IT i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S