Midlertidigt stop for samhandel med det offentlige kommer til at koste Atea 250 millioner kroner om måneden i tabt omsætning

Samhandlen med det offentlige udgør næsten halvdelen af Ateas omsætning. Moderniseringsstyrelsens opfordring til at stoppe samhandlen kan derfor blive et benspænd i milliardklassen, hvis undersøgelsen trækker ud.

Artikel top billede

Hver dag, det offentlige ikke handler med Atea, koster det virksomheden dyrt.

De offentlige kunder udgører nemlig mellem 40-45 procent af Ateas forretning, der i Danmark beløber sig til tæt på 6,7 milliarder kroner om året.

Det har topchef for hele Atea, Steinar Sønsteby, tidligere fortalt til Computerworld.

Foretager man et hurtigt regnestykke og forestiller sig, at Kammeradvokatens undersøgelse trækker ud, vil det koste Atea 250 millioner kroner i tabt omsætning om måneden, så længe undersøgelsen pågår.

Moderniseringsstyrrelsens opfordring til at stoppe den offentlige samhandel med Atea, indtil Kammeradvokaten har undersøgt sagen, er derfor et nyrehug til omsætningen hos Atea.

Læs mere her: Staten vil stoppe al indkøb hos Atea efter dom i bestikkelses-sag: Sætter undersøgelse i gang

Opfordringen kommer på baggrund af de skrappe krav om, at man fra offentlig side ikke vil handle med virksomheder, der er dømt for bestikkelse.

Da Atea har besluttet ikke at anke bøden på 10 millioner kroner i Atea-sagen, accepterer virksomheden dermed dommen, der onsdag blev afsagt i Retten i Glostrup.

Det kan blive en alvorlig sag. Det fremgår nemlig desuden af EU's udbudsdirektiv, at virksomheder, der er blevet endeligt dømt for blandt andet bestikkelse, ikke kan deltage i udbud.

Det kan du læse mere om her: Bestikkelses-sag: Atea risikerer at blive udelukket fra offentlige it-kontrakter i hele Europa.

Ateas danske chef, Morten Felding, er endnu ikke vendt tilbage på Computerworlds henvendelse om konsekvenserne af det midlertidige stop for salg til det offentlige.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job