Canadisk tech-investor skyder millioner i dansk it-firma

Moe Levin følger en række danske it-investorer og skyder nu mere end 5 millioner kroner i danske Tame. Den canadiske investor skal være med til at hjælpe det danske selskab ind på det amerikanske marked.

Artikel top billede

Den danske it-virksomhed Tame, der blev startet i 2016, har fået et prominent navn ind i ejerkredsen.

Den kendte canadiske tech-investor Moe Levin, der er stifter og administrerende direktør for Keynote, som primært investerer i startups og kryptovaluta, skyder 5,5 millioner kroner i det danske selskab.

Det skriver Finans.

Moe Levin skal hjælpe Tame, der har udviklet et planlægningsværktøj til eventmagere, med at komme ind på det amerikanske marked.

På længere sigt er målet at hjælpe eventplanlæggere over hele verden.

"Vi skal for alvor udover rampen, og det er det, vores nye investor skal hjælpe os med. Han har et kæmpe netværk i USA, og han skal sikre os fodfæste på det amerikanske marked," siger Jasenko Hadzic, der er medstifter og adm. direktør hos Tame, til Finans.

Læs også:Peakon-stifter går all-in og flytter til New York: ”Der er ingen grund til at tage foden af speederen”

Flere kendte investorer

Moe Levin er langt fra den eneste, der har fået øjnene op for Tames potentiale.

Selskabet lancerede sit planlægningsværktøj i maj, og her skød en række kendte danske it-investorer samlet 4,5 millioner kroner i selskabet.

Der var blandt andet tale om Tommy Andersen fra Byfounders, Jacob Wandt fra E-conomic og Anders Pollas fra Podio.

Tame råder i dag over 14 ansatte i Danmark.

Læs også: Dansk it-firma skal ansætte 80 medarbejdere på et år - uden at være lønførende: "Det er en kæmpe udfordring - vi leder specifikt efter de bedste folk"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS