Morgen-briefing: IBM’s og Mærsks blokchain-platform ligner en succes / Alvorlige sikkerhedshuller fundet i kritisk infrastruktur i storbyer verden over / Spotify i nyt vigtigt samarbejde med Samsung: Klar til kamp mod Apple

Morgen-briefing: IBM’s og Mærsks blokchain-platform ligner en succes / Alvorlige sikkerhedshuller fundet i kritisk infrastruktur i storbyer verden over / Spotify i nyt vigtigt samarbejde med Samsung: Klar til kamp mod Apple / 1,1 million kroner i bøde for at indsamle og sælge brugerdata til politisk parti / Intel solgte chips til kunstig intelligens for 1 milliard dollars i 2017

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mornings fra Computerworld. Så nåede vi fredag, og her er oversigten over de vigtigste it-nyheder fra morgenstunden.

IBM’s og Mærsks blokchain-platform ligner en succes

Tradelens er navnet på IBM’s og Mærsks blokchain-platform, og projektet ligner efter otte måneder en klar succes. Børsen skriver, at flere transportgiganter er hoppet med på samarbejdet, og i alt 94 organisationer er nu med i Tradelens.

"Det betyder, at vi har en stor mængde data, der vokser hver dag. Deltagerne har oplevet, at de med informationerne har kunnet forbedre deres logistikkæde. I stedet for at tage ti skridt via fem personer er der nu kun brug for et skridt direkte gennem vores platform," siger Michael White, adm. direktør for Tradelens.

Målet med Tradelens er blandt andet at reducere det omfattende papirarbejde i transportindustrien. Ifølge Børsen er der op til 30 parter involveret i at flytte en container fra en lokation til en anden.

Michael White siger, at indtjeningen til IBM’s og Mærsks fælles selskab på længere sigt kan blive abonnementsbetaling.

Alvorlige sikkerhedshuller fundet i kritisk infrastruktur i storbyer verden over

IBM’s cyber research division, X-Force Red, har fundet 17 sikkerhedshuller i kritisk infrastruktur i storbyer verden over. Otte af dem bliver betegnet som kritiske, skriver BBC.

Usikkerhederne blev fundet i systemer til sikring mod oversvømmelse, strålings-varsling og trafikovervågning. Alle hullerne er patchet, men de kunne være blevet brugt til at skabe kaos i de berørte samfund, lyder det fra X-Force Red.

IBM-teamet fokuserede i deres undersøgelser på hardware til smart cities fra virksomhederne Libelium, Echelon og Battelle. Sårbarheder blev fundet i storbyer i både Europa, USA og andre steder.

X-Force Red fortæller, at man i researchen også er stødt på tegn på hackeraktivitet.

Spotify i nyt vigtigt samarbejde med Samsung: Klar til kamp mod Apple

Spotify har fået en ny meget vigtig allieret i kampen mod Apple. Selskabet har netop indgået et samarbejde med Samsung, som betyder, at Spotifys app bliver installeret på alle nye Samsung-telefoner. Desuden bliver Spotify integreret i Samsungs smart-tv og højttalere, skriver Bloomberg.

Samarbejdet kan booste antallet af brugere, som benytter Spotifys gratis musiktjeneste, og som Spotify benytter til at kanalisere nye kunder ind i den abonnementsbetalte del af musiktjenesten.

1,1 million kroner i bøde for at indsamle og sælge brugerdata til politisk parti

Et engelsk website, Emma's Diary, som leverer gode råd til forældre, har fået en kæmpebøde på 140.000 pund svarende til cirka 1,1 million kroner for uretmæssigt at indsamle og sælge brugerdata til det britiske arbejderparti Labour, skriver BBC.

Labour brugte data til at profilere nybagte mødre op til parlamentsvalget i 2017.

I alt er der tale om data fra over en million mennesker.

Intel solgte chips til kunstig intelligens for 1 milliard dollars i 2017

Intel har for første gang afsløret, hvor meget omsætning der er i chips til kunstig intelligens. I 2017 blev det til en omsætning på 1 milliard dollars, skriver Reuters.

Intel fortæller, at selskabet har modificeret sine CPU’er, så de er blevet 200 gange bedre til at optræne kunstig intelligens i løbet af de seneste år.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job