Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Se kortet: Her kan AWS opbevare danske skolebørns data

Fire forskellige europæiske lande er i spil til at opbevare de følsomme persondata fra it-systemet Aula. På længere sigt kan vores svenske naboer også kommer i spil.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se de fire steder hvor data fra it-systemet Aula kan blive opbevaret
  • Læs hvorfor en femte lokation kan komme i spil på sigt
  • Indsigt i hvordan opbygningen af AWS europæiske infrastruktur hænger sammen
342
1:45 min
Driften af Skoleintras afløser, Aula, skal ligge i Europa, men Kombit har ikke stillet krav om, at driften skal blive i Danmark.

Det store spørgsmål er så nu, hvor i Europa, at de danske kommer til at befinde sig?

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Bromancen mellem Microsoft og OpenAI kan være ved at kollapse: Overvejer en regulær krigserklæring

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort dansk bilhus investerer i AI: Bruger allerede 50 software-robotter til at registrere nye biler

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Topdanmarks CIO Kasper Tjørntved Davidsen stopper på posten: Skifter til ny stilling hos Danske Bank

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft klar med nye løfter og særlige produkter til Europa: Se de nye cloud-løsninger og en række særligt udvalgte partnere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Tre vigtige nedslagspunkter fra Folkemødet: To store temaer overskyggede alt andet


White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis