Artikel top billede

Onsdag skal Europa-Parlamentet i Strasbourg igen til stemmeurnerne om det omdiskuterede Copyright-direktiv. (Foto: © European Union 2018 - Source : EP / Mathieu CUGNOT)

Nu mødes internettets frihedskæmpere med EU's bureaukrater for at udkæmpe et episk slag: Her er næste runde i kampen om EU's copyright-direktiv

Copyright-direktivet skal på onsdag til afstemning i EU. Fronterne har været trukket skarpt op, men nu har Europa-Parlamentet haft mulighed for at debattere og stille bunkevis af ændringsforslag. Måske er det, hvad der skal til for at få lovgivningen stemt igennem? Her er stillingen, før det gå løs om lidt.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Det skal Europa-Parlamentet stemmer om på onsdag
  • Det kan vi forvente os af afstemningen
  • Forstå slåskampen om Copyright-direktivet
1.431
7:15 min
På onsdag begynder næste runde i slagsmålet om det kontroversielle og meget omdiskuterede Copyright-direktiv, som skal til afstemning i Europa-Parlamentet i Strasbourg.

Der er lagt op til noget af en ideologisk kamp med politik, pragmatisme og kompromisser på den ene side og frihedskæmpere og en hel 'born in the sky'-generation på den anden.

Alt imens kritikken og modstanden mod direktivet har bredt sig, fortsætter EU's lovmaskineri ufortrødent videre. Nu er det blot at vente på resultatet af en EU-afstemning, hvor der noget utraditionelt, hviler en enorm interesse. Nu er spørgsmålet, hvad det hele ender ud med - et tab af ytringsfrihed eller bedre ophavsretslige vilkår på det digitale område?

Læs også: Interneteksperternes mareridt er gået i opfyldelse: EU godkender omstridt direktiv, der "ødelægger internettet for altid"

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

"Et tillidsbrud" fra Microsoft: I denne populære Windows-funktion kan man logge ind med et udløbet password

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft vil opbevare nødkopier af sin kildekode centralt sted i Europa: Her skal kildekoden ligge

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

André Rogaczewski efter stærkt regnskab: "Vi har noget, som er ekstremt relevant i den tid, som vi lever i"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort antal servere sårbare over for alvorligt sikkerhedshul i SAP-system

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er Microsofts fem vigtigste løfter til Europa: Vil modstå Trump og indsætte særlig europæisk bestyrelse


White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis