Artikel top billede

Alibaba's forgyldte frontfigur har udpeget sin efterfølger

Den kinesiske rigmand Jack Ma har kørt sin afløser ind fra egne rækker. Det bliver nemlig den nuværende administrerende direktør, der indtager den absolutte toppost i milliardvirksomheden til næste år.

Der bliver ikke tale om en dramatisk udskiftning hos den kinesiske gigant Alibaba, når fænomenet Jack Ma træder tilbage til næste år.

Det bliver nemlig den nuværende administrerende direktør, Daniel Zhang, der indtager den absolutte toppost hos Alibaba, når milliardæren Ma træder tilbage.

Det har virksomheden, ifølge en række medier deriblandt Techcrunch, meddelt.

Den nye topspids kommer fra en rolle COO hos Alibaba, og senest overtog han rollen som CEO for Alibaba-gruppen tilbage i 2015. Årsagen til, at valget netop er faldet på ham, er, at hans analytiske evner, ifølge Jack Ma, er uden sidestykke, og at han i høj grad er i stand til at innovere og afprøve kreative forretningsmodeller.

Den eneste morsomhed er, at Daniel Zhang også har været finansdirektør hos den kinesiske handelsplatform Taobao. Jack Ma har efter sigende tidligere sagt, at finansdirektører sjældent bliver gode topchefer. Men måske er Zhang undtagelsen, der bekræfter reglen i Jack Ma's optik.




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere