Fra tirsdag vil Google nægte adgang til din hjemmeside, hvis du ikke har opdateret dit SSL/TLS certifikat

Fra tirsdag 16. oktober vil brugerne af Chrome-browseren ikke længere have adgang til hjemmesider, der bruger SSL/TLS-certifikater.

Artikel top billede

Hvis din virksomheds hjemmeside bruger SSL/TLS-certifikater fra Symantec, bliver adgangen lukket for alle Chrome-browsere i morgen, 16. oktober.

Det betyder, at brugerne af Googles Chrome-browser ikke længere vil kunne se siden, men i stedet bliver mødt med en meddelelse om, at siden ikke er sikker.

Ifølge Version2 er der stadig flere offentlige hjemmesider, der endnu ikke har fået skiftet certifikatet.

Læs også: Google fjerner godkendelse af udbredte sikkerheds-certifikater i Chrome - rammer millioner af websites

Det gælder blandt andre e-boks, Svendborg.dk og Kolding Biblioteks hjemmeside.

Det er Symantec-certifikater og rodcertifikater fra Thawte, VeriSign, Equifax, GeoTrust og RapidSSL, som Chrome fra 16. oktober vil advare sine brugere om med den nye M70-opdatering.

Ændringen har været undervejs længe.

Google annoncerede ændringen for mere end et år siden, hvor den amerikanske it-gigant gjorde opmærksom på ændringen og hvilke ændringer, der var nødvendige.

Læs også: Er du fanget i Google og Symantecs certifikat-slagsmål? Her er det gratis alternativ

Men ændringen ser altså alligevel ud til at komme bag på flere it-chefer rundt om i landet.

Relativ enkel ændring

Det kan dog virke uforståeligt, at der stadig er flere offentlige, danske hjemmesider, der stadigvæk bruger de snart usikre SSL/TLS-certifikater.

Ifølge det britiske medie The Register, er ændringen nemlig relativt simpel.

Ifølge en sikkerhedsekspert, som The Register har talt med, så tager det et sted mellem få minutter og et par dage at ændre certifikatet, afhængigt af processen og hvilken type certifikat, du får.

Læs også: Så hurtigt fik Computerworld adgang til hacket Netflix-konto: Symantec advarede allerede politiet i 2016 om dansk Netflix-fusk

“Jeg gætter på at, grunden til organisationer stadig ikke har erstattet disse certifikater er, at de ikke var klar over at ændringen var på vej,” siger han til mediet.

Ifølge The Register er det ikke kun danske it-chefer, som den længe varslede opdatering kommer bag på.

Der er flere store virksomheder og organisationers hjemmesider, der først i sidste øjeblik har ændret certifikaterne, mens nogle mangler stadig at få ændringerne på plads.

Ændringen kommer, fordi Google mener, at Symantec har udstedt mere end 30.000 fejlagtige certifikater.

Google har derfor mistet tilliden til selskabet som troværdig certifikat-udsteder, hedder det.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS