Fra tirsdag vil Google nægte adgang til din hjemmeside, hvis du ikke har opdateret dit SSL/TLS certifikat

Fra tirsdag 16. oktober vil brugerne af Chrome-browseren ikke længere have adgang til hjemmesider, der bruger SSL/TLS-certifikater.

Artikel top billede

Hvis din virksomheds hjemmeside bruger SSL/TLS-certifikater fra Symantec, bliver adgangen lukket for alle Chrome-browsere i morgen, 16. oktober.

Det betyder, at brugerne af Googles Chrome-browser ikke længere vil kunne se siden, men i stedet bliver mødt med en meddelelse om, at siden ikke er sikker.

Ifølge Version2 er der stadig flere offentlige hjemmesider, der endnu ikke har fået skiftet certifikatet.

Læs også: Google fjerner godkendelse af udbredte sikkerheds-certifikater i Chrome - rammer millioner af websites

Det gælder blandt andre e-boks, Svendborg.dk og Kolding Biblioteks hjemmeside.

Det er Symantec-certifikater og rodcertifikater fra Thawte, VeriSign, Equifax, GeoTrust og RapidSSL, som Chrome fra 16. oktober vil advare sine brugere om med den nye M70-opdatering.

Ændringen har været undervejs længe.

Google annoncerede ændringen for mere end et år siden, hvor den amerikanske it-gigant gjorde opmærksom på ændringen og hvilke ændringer, der var nødvendige.

Læs også: Er du fanget i Google og Symantecs certifikat-slagsmål? Her er det gratis alternativ

Men ændringen ser altså alligevel ud til at komme bag på flere it-chefer rundt om i landet.

Relativ enkel ændring

Det kan dog virke uforståeligt, at der stadig er flere offentlige, danske hjemmesider, der stadigvæk bruger de snart usikre SSL/TLS-certifikater.

Ifølge det britiske medie The Register, er ændringen nemlig relativt simpel.

Ifølge en sikkerhedsekspert, som The Register har talt med, så tager det et sted mellem få minutter og et par dage at ændre certifikatet, afhængigt af processen og hvilken type certifikat, du får.

Læs også: Så hurtigt fik Computerworld adgang til hacket Netflix-konto: Symantec advarede allerede politiet i 2016 om dansk Netflix-fusk

“Jeg gætter på at, grunden til organisationer stadig ikke har erstattet disse certifikater er, at de ikke var klar over at ændringen var på vej,” siger han til mediet.

Ifølge The Register er det ikke kun danske it-chefer, som den længe varslede opdatering kommer bag på.

Der er flere store virksomheder og organisationers hjemmesider, der først i sidste øjeblik har ændret certifikaterne, mens nogle mangler stadig at få ændringerne på plads.

Ændringen kommer, fordi Google mener, at Symantec har udstedt mere end 30.000 fejlagtige certifikater.

Google har derfor mistet tilliden til selskabet som troværdig certifikat-udsteder, hedder det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Jira og Confluence administrator til Koncern It

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS