Bankboss: Internet-giganter udgør en ‘eksistentiel trussel’ mod bankerne

De store internetselskaber udgør en eksistentiel trussel mod hele den traditionelle banksektor, mener international bankboss.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De store internet- og bigdata-selskaber i verden er en alvorlig trussel mod hele banksektoren og kan meget vel ende med at trække hele tæppet væk under banksektoren, som vi kender den.

Sådan lyder advarslen fra mexicaneren Agustin Carstens, der er direktør for den internationale parapy-organisation for banker, Bank for International Settlements (BIS).

Ifølge Agustin Carstens skyldes det, at de store internet-selskaber som Amazon, Google, Alipay og andre har så store mængder data til rådighed om verdens borgere, at de allerede i dag har fordel i forhold til bankerne.

Det skyldes, at de allerede i dag kan vide meget mere om folks forbrugs- og indkøbsvaner og livsstil, hvilket er oplysninger, som bankerne typisk bruger til at vurdere, om de vil yde lån eller andre finansielle ydelser.

Meget alvorligt

“Det er meget alvorligt. Det er en eksistensiel trussel mod visse finansielle institutioner, så det er meget vigtigt for os at få styr på dette og styre det i den rigtige retning,” siger Agustin Carstens til Reuters.

Ifølge Reuters spekuleres der allerede i dag i, at store selskaber som Amazon, Google og endda Facebook står på tærsklen til at lancere finansielle services.

Agustin Carstens siger, at selskaberne har forskellige modeller.

“Men fællesnævneren er udnyttelsen af information,” siger han.

Læs også:

Få unikt indblik i automatisering i den finansielle sektor: Så stor værdi gemmer sig i en rigtig tilgang

Saxo Bank-milliardæren Lars Seier vil ruske op i finansbranchen med stor blockchain-satsning: "Vi kan ikke forvente, at myndighederne siger ‘kør I bare løs drenge, så skal vi nok blande os uden om'"

AWS har enorme vækstrater - men cloud-eventyret er dårligt nok begyndt: “Der er så mange kunder, der virkelig har brug for vores hjælp”

AWS dumper cloud-priserne med helt ny storage-kategori: Læg dine data på is for næsten ingen penge

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Midtjylland

    G. Tscherning A/S

    IT & Digitaliseringsansvarlig

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til porteføljestyring

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg