Nationalbanken vil udsætte danske banker og realkreditinstitutioner for hackerangreb

Den danske Nationalbank vil sætte en række etiske hackere i marken for at afprøve cybertruslen mod finanssektoren. Over de næste år skal et såkaldt red team forsøge at finde de kritiske huller, som skal lappes.

Artikel top billede

Fra 2019 og tre år frem vil etiske hackere gennemføre hackerangreb mod de største og vigtigste banker og realkreditinstitutter i Danmark.

Det sker som en del af testforløbet TIBER-DK, som Nationalbanken i går tirsdag fremlagde.

Det skriver Finans.

Læs også: Sådan får dansk hacker adgang til virksomheders netværk: “Jeg bruger stort set ikke nogen automatiserede værktøjer, men bevæger mig stille og roligt ind i systemlandskabet"

De etiske hackere eller såkaldte red team bliver aktiveret for at vurdere truslen mod den danske finanssektor.

"Cybertruslen mod den finansielle sektor er høj, og siden 2016 har Nationalbanken arbejdet for at højne cyberrobustheden, da det kan påvirke den finansielle stabilitet," siger René Thomsen, advisor i Nationalbanken, til Finans.

Et hackerangreb mod centralbanken i Bangladesh i 2016 vidner om, at det er yderst kritisk at få bygget solide cybermurer omkring finansielle institutioner. Den blev nemlig lenset for op i mod en milliard dollar, som centralbanken ifølge Finans havde stående i Federal Reserve i USA.

Læs også: Det er sikkert som amen i kirken, at vi inden længe vil se den første bølge af intelligente angreb: Derfor bør vi alle frygte 'dark AI'

Vi kommer nok ikke til at høre meget mere om programmet

Nationalbanken søsætter TIBER-DK for blandt andet "at være ude i god tid".

Planen er først at vurdere truslen, derefter at teste systemerne og til slut at lære og dele den indsamlede viden.

Vi skal dog ikke regne med at høre meget mere om programmet.

Nationalbanken ønsker ikke at oplyse hvilke finansinstitutioner, der skal testes, hvornår det vil ske og ej eller at offentliggøre resultater af dem.

Læs også: It-chef Thomas Friis Poulsen har forgæves forsøgt at anmelde hack til politiet: "Det her gider jeg simpelthen ikke igen. Det er en fornærmelse mod den viden, jeg har"

Annonceindlæg fra Computerworld

Defence Tech Denmark hjælper virksomheder med at bringe innovation ind i forsvarssektoren

Et nyt nationalt initiativ fra Industriens Fond, EIFO og Innovationsfonden – eksekveret af DTU Science Park og Teknologisk Institut– skal bygge bro mellem startups, SMV’er og Forsvaret.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car