Netcompany vinder fire-årigt udbud som driftleverandør for Statens It

Statens It har valgt Netcompany til at stå for en række driftopgaver for Borger.dk de kommende fire år.

Artikel top billede

Det bliver Netcompnay, der de kommende fire år skal stå for driften af Borger.dk.

Det står klart efter, at Statens It netop har offentliggjort, at virksomheden har vundet et såkaldt miniudbud om driften af Borger.dk.

Læs også: Netcompany brager frem som leverandør til det offentlige: Tredobler omsætningen og nærmer sig en halv milliard kroner årligt

“Vi er glade for det resultat vi – i et tæt og produktivt samarbejde med Digitaliseringsstyrelsen - har opnået med det første miniudbud på driftsrammeaftalen. Vi ser frem til samarbejdet med Digitaliseringsstyrelsen og Netcompany IT and business consulting A/S om transition og efterfølgende drift af Borger.dk,” udtaler Søren Ulrich Vulff, vicedirektør i Statens It, i en pressemeddelelse.

Statens It oplyser ikke noget om, hvad prisen på udbuddet lyder på men altså kun, at aftalen løber over de næste fire år.

Udbuddet er det første miniudbud, der er indgået på den såkaldte it-driftsrammeaftale. Den omfatter i alt seks leverandører, der tæller Atos lT Solutions, CGI Danmark, DXC technology, Fujitsu, KMD og nu altså også Netcompany.

“Den nye driftsrammeaftale bringer Statens It's kunder et strategisk skridt fremad og skaber gode rammer for konkurrence og effektivt leverandørsamarbejde. Den nye generation af driftsaftaler vil desuden også kunne bidrage til overholdelse af kravene i persondataforordningen,” siger Søren Ulrich i meddelelsen.

Læs også:

Tredje gang de tre stiftere sælger Netcompany: Så meget har de scoret på at sælge selskabet

Netcompany har it-branchens gladeste medarbejdere: Her går du ikke på arbejde – du bliver sendt på en mission

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura