Mobilepay har 4,1 millioner brugere: Men seneste regnskab viste et underskud på 53 millioner kroner

Selvom betalingsløsningen Mobilepay har rundet 4,1 millioner brugere, så er det ikke en forretning der forgylder selskabet. Topchefen er dog ikke bekymret.

Artikel top billede

(Foto: Claus Sjödin)

På trods af, at Mobilepay er så kendt, at firmanavnet er på vej til at udvikle sig til et udsagnsord på samme måde som 'at google,' så er det ikke en forretning, der tjener selskabet millioner. Tværtimod.

I det seneste regnskab, der dækker 2017 kostede selskabet 53 millioner kroner på bunden, selvom Mobilepay dengang havde 3,7 millioner brugere.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

Topchefen bag den kendte betalingsløsning er dog ikke bekymret over, at det kommende regnskab øjensynligt heller ikke kommer til at byde på imponerende overskud.

"Betalingsmarkedet er karakteriseret ved, at det kræver massive investeringer, fordi alt handler om stor skala. De facto understøtter vi jo hele det danske samfund. Derfor har vi brug for en kæmpe finansiel infrastruktur, og det kræver store investeringer. Men det skyldes også et strategisk valg," siger Mark Wraa-Hansen, der har stået i spidsen for selskabet siden 2014.

Sætter konkurrenter til vægs

Mobilepay, der er ejet af Danske Bank, sætter da også sine konkurrenter til vægs når det handler om antallet af brugere.

I en Yougov-undersøgelse, som Nordea har fået foretaget, svarer hele 97 procent af aktive mobilbetaler, at de bruger Mobilepay.

Samtidig bruger 80 procent af danskerne en eller flere mobilbetalingsløsninger som for eksempel Mobilepay, Apple Pay, Google Pay, Fitbit Pay eller Mobilt Dankort.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Forsvaret

Informationssikkerhedsofficer

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job