Flere store danske banker er nu på vej med Apple Pay til kunderne

Danske Bank, Spar Nord, Arbejdernes Landsbank og Nykredit Bank kan tilsyneladende meget snart give kunderne adgang til Apples betalingsløsning, Apple Pay.

Artikel top billede

Flere danske banker vil i den kommende tid kunne tilbyde Apples betalingsløsning til deres kunder.

Således meddeler både Arbejdernes Landsbank og Spar Nord nu på Facebook, at bankernes kunder kan gøre brug af Apple Pay.

Samtidig oplyser Danske Bank, der ellers tilbyder sin egen betalingsløsning MobilePay, i en opdatering på Twitter, at selskabets kunder også snart vil få adgang til Apple Pay.

”Vi glæder os til at kunne tilbyde vores privat- og erhvervskunder Apple Pay senere i år,” skriver Danske Bank i en opdatering på Twitter.

En lignende melding kommer fra Sydbank via Facebook.

Her oplyser banken, at Apple Pay snart vil være tilgængelig for bankens kunder og, at interesserede kunder kan skrive sig op og få en e-mail og en sms, når tjenesten er klar.

Læs også: Dansk bank i Facebook-koks: Afslørede mulig Apple Pay-lancering før tid

Signifikant flere danske får adgang

Dermed ser antallet af danskere, der får adgang til Apple Pay ud til at blive udvidet signifikant. Indtil videre har det kun været kunder hos Nordea og Jyske Bank, der har haft adgang til Apple Pay.

En undersøgelse foretaget Yougov viste for nylig, at Apple Pay blot blev brugt af 3,3 procent af danskerne, mens Google Pay bliver brugt 3,8 procent af danskerne og såkaldte ”mobile Dankort,” der er udviklet af Nets bliver brugt af 8 procent af danskerne.

Den mest brugte betalingsløsning blandt danskerne er dog uden sammenligning MobilePay, som 97 procent af adspurgte i undersøgelsen oplyser at de anvender.

Det skyldes dog formodentligt, at det MobilePay ikke udelukkende tilbyder butiksbetalinger, men også de yderst populære person-til-person-betalinger, hvor privat-personer kan overføre penge til hinanden.

Se herunder hvordan Apple Pay fungerer:

Læs også:
Indsigt: Fire vigtige detaljer om Apple Pays indtog i Danmark

Her er forretningsmodellen bag Apple Pay: Bliver gratis for forbrugere og butikkerne, men dyr for bankerne

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job