Forsvaret klar med SAP-udbud på to milliarder kroner

Det danske forsvar er på udkig efter en ny SAP-leverandør til et udbud der kan løbe helt op i to milliarder kroner.

Artikel top billede

Forsvarets Materiel- og Indkøbsstyrelse er på udkig efter en ny SAP-leverandør til løsningen DeMars (Dansk Forsvars Management- og Ressourcestyrings-system).

Det skriver Version2.

Der er nærmere bestemt tale om en rammeaftale, der løber over seks år og som kommer til at koste mellem 850 millioner og to milliarder kroner. Fremgår det af udbudsmaterialet.

Læs også: Energinet klar med kæmpe it-udbud til en milliard kroner: Outsourcer drift af infrastruktur

Systemet behandler oplysninger om alt fra økonomi, materiel og ledelsesinformation.

"DeMars indgår således som en integreret del af Forsvarets opgaveløsning og muliggør bl.a., at der udarbejdes fælles ledelsesinformation til brug for prioritering af opgaver og tildeling af ressourcer for hele Forsvaret, herunder på alle ledelsesniveauer," skriver Forsvaret i udbudsmaterialet.

Ifølge Version2 er det i dag IBM, der leverer systemet, men det har tilsyneladende været både for tungt at arbejde med og en klods om benet for medarbejderne.

Det milliardstore udbud er en samlet aftale uden delaftaler, skriver forsvaret i udbudsmaterialet.

Læs også:

Offentligt kæmpe-udbud udskydes yderligere på grund af klagesag

Så meget koster det danske it-virksomheder for at deltage i offentlige udbud

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it, digitalisering og AI

Midtjylland

Shure Scandinavia A/S

Signal Processing Developer with Ambitions

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler søges til dynamisk virksomhed i Hvidovre

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S