IBM bliver en gigant på it-service

Med IBM's overtagelse af Mærsk Data og DM Data, bliver den samlede virksomhed med en omsætning på seks milliarder kroner på it-service alene en gigant på området på det danske marked.

Det danske marked har med IBM's overtagelse af Mærsk Data og DM Data fået en ny særdeles stor kombattant på markedet for it-service.

? Med IBM's overtagelse af Mærsk Data og DM Data, får den samlede virksomhed en omsætning på seks milliarder kroner på it-service alene og en markedsandel på 30 procent. Selskabet bliver dermed en gigant på området på det danske marked, siger Mette Søborg Ahorlu, nordisk konsulentchef, IDC Nordic.

Både IBM og DM Data vokser mere end markedet i øjeblikket, hvilket betyder, at den samlede virksomhed vinder yderligere markedsandele i år.

? Måske bare fra 30 til 31 procent, men det er stadigvæk en stor luns af markedet, siger Mette Ahorlu.

Køber nummer fire og fem

Top fem-listen af it-service leverandører indeholder IBM, CSC, KMD, Mærsk Data og DM Data.

Når nu IBM overtager Mærsk Data og DM Data, betyder det, at nummer et overtager såvel nummer fire som nummer fem på listen.

? Det er en voldsom konsolidering af markedet med ét hug, og det kommer sådan set lidt bag på mig, at IBM vil købe op i Danmark, siger Mette Ahorlu.

På den anden side - mener IDC-analytikeren - er IBM i forvejen godt repræsenteret i banksektoren, hvor virksomheden har Nordea og SDC som kunder og dermed alle de større bankorganisationer.

? Når IBM overtager DM Data, så får selskabet også automatisk et tættere forhold til Danske Bank, hvilket kun stiller det stærkere i konkurrencen, siger Mette Ahorlu.

Den næste konkurrent inden for it-service bliver CSC, der med IBM's overtagelse af nummer fire og fem på listen får en betydelig større konkurrent at kæmpe imod.

CSC har for nylig hentet SAS som ny kunde og med luftfartsselskabets årlige omsætning på i omegnen af 900 millioner kroner får CSC lagt en halv gang oven i sin omsætning og når dermed en andel af markedet for it-service på 13 til 15 procent, hvilket nok er meget, men stadig kun halvdelen af IBM plus Mærsk Data og DM Data.

Deltag i Computerworld Onlines debat:

Hvad kommer IBM's opkøb af Mærsk Data og DM Data til at betyde for det danske it-marked?

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet