IBM bliver en gigant på it-service

Med IBM's overtagelse af Mærsk Data og DM Data, bliver den samlede virksomhed med en omsætning på seks milliarder kroner på it-service alene en gigant på området på det danske marked.

Det danske marked har med IBM's overtagelse af Mærsk Data og DM Data fået en ny særdeles stor kombattant på markedet for it-service.

? Med IBM's overtagelse af Mærsk Data og DM Data, får den samlede virksomhed en omsætning på seks milliarder kroner på it-service alene og en markedsandel på 30 procent. Selskabet bliver dermed en gigant på området på det danske marked, siger Mette Søborg Ahorlu, nordisk konsulentchef, IDC Nordic.

Både IBM og DM Data vokser mere end markedet i øjeblikket, hvilket betyder, at den samlede virksomhed vinder yderligere markedsandele i år.

? Måske bare fra 30 til 31 procent, men det er stadigvæk en stor luns af markedet, siger Mette Ahorlu.

Køber nummer fire og fem

Top fem-listen af it-service leverandører indeholder IBM, CSC, KMD, Mærsk Data og DM Data.

Når nu IBM overtager Mærsk Data og DM Data, betyder det, at nummer et overtager såvel nummer fire som nummer fem på listen.

? Det er en voldsom konsolidering af markedet med ét hug, og det kommer sådan set lidt bag på mig, at IBM vil købe op i Danmark, siger Mette Ahorlu.

På den anden side - mener IDC-analytikeren - er IBM i forvejen godt repræsenteret i banksektoren, hvor virksomheden har Nordea og SDC som kunder og dermed alle de større bankorganisationer.

? Når IBM overtager DM Data, så får selskabet også automatisk et tættere forhold til Danske Bank, hvilket kun stiller det stærkere i konkurrencen, siger Mette Ahorlu.

Den næste konkurrent inden for it-service bliver CSC, der med IBM's overtagelse af nummer fire og fem på listen får en betydelig større konkurrent at kæmpe imod.

CSC har for nylig hentet SAS som ny kunde og med luftfartsselskabets årlige omsætning på i omegnen af 900 millioner kroner får CSC lagt en halv gang oven i sin omsætning og når dermed en andel af markedet for it-service på 13 til 15 procent, hvilket nok er meget, men stadig kun halvdelen af IBM plus Mærsk Data og DM Data.

Deltag i Computerworld Onlines debat:

Hvad kommer IBM's opkøb af Mærsk Data og DM Data til at betyde for det danske it-marked?

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    PensionDanmark

    AI Automation Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS